21853 Kerstin Lundberg-Stenman, litografi, 8/110, signerad, 72x35 cm

23360a_med.jpeg
  • 23360a_sm.jpeg
  • 23360b_sm.jpeg
  • 23360c_sm.jpeg

Kerstin Lundberg-Stenman, färglitografi, "Fiskare med nät", numrerad 8/110, signerad, daterad 1961, mått med ram ca 72 x 35 cm

    Estimate200 - 250 SEK
    Buyers Premium (inc. VAT)20%
    Hammer Fee (inc. VAT)40 SEK
    Shipping Fee (from)270 SEK

    Kerstin Lundberg-Stenman (1926-2007)

    In category Art
    Kerstin Ingeborg Lundberg-Stenman. Svensk målare och konsthantverkare. Född 1926 i Valdemarsvik, död 2007 i Ystad. Studier vid Anders Beckmans reklamskola 1946–1948, samt vid studieresor till bl. a. Frankrike, England och Schweiz. Hon var en av initiativtagarna till den kvinnliga konstgruppen "Octaviagruppen". Hennes konst finns idag representerad hos bl. a. Ystads Konstmuseum, Norrköpings Konstmuseum samt Kalmar Läns Museum,