21639 Martin Johan Tengberg, olja på duk, signerad, 77x59 cm
Martin Johan Tengberg, olja på duk, signerad, mått med ram ca 77 x 59 cm
Estimate | 250 - 300 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 40 SEK |
Martin Johan Tengberg (1877-1941) Sverige
In category Art
Svensk målare. Född 1877 i Tengelsnäs, död i Malmö 1941. Autodidakt som främst avbildade skånska landskap, inte sällan med gårdar som huvudmotiv.