21639 Martin Johan Tengberg, olja på duk, signerad, 77x59 cm
Martin Johan Tengberg, olja på duk, signerad, mått med ram ca 77 x 59 cm
Värdering | 250 - 300 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 40 SEK |
Martin Johan Tengberg (1877-1941) Sverige
Svensk målare. Född 1877 i Tengelsnäs, död i Malmö 1941. Autodidakt som främst avbildade skånska landskap, inte sällan med gårdar som huvudmotiv.