21704 Albert Kruger, olja på pannå, signerad, 71x61 cm

32a_8db134013a65c24_med.jpeg
  • 32a_8db134013a65c24_sm.jpeg
  • 32b_8db134012f776cf_sm.jpeg
  • 32c_8db134012d2def1_sm.jpeg
  • 32d_8db134012766a69_sm.jpeg
Albert Krüger, olja på pannå, landskap med gård, á tergo titulerad "Efter Åskväder, Resmo Öland", signerad, mått med ram ca 71 x 61 cm

    Värdering700 - 800 SEK
    Slagavgift (inkl. moms)40 SEK
    Fraktavgift (från)270 SEK

    Albert Krüger (1885-1965)

    Albert Krüger (1885-1965)
    Svensk målare. Född 1885 i Östraby, död 1965 i Malmö. Studier vid, först, Tekniska aftonskolan i Malmö 1903-1904 och sedan vidare till Tekniska skolan och Althins Målarskola i Stockholm. Studieresor till bl. a. Tyskland, Frankrike, Schweiz, Italien och våra nordiska länder. Hans verk finns idag i samlingarna hos bl. a. Moderna museet, Norrköpings konstmuseum, Malmö museum och Ystads konstmuseum.