23027 Alf Olsson, färglitografi, signerad, numrerad 95/300

23027a_8db133e73c44875_med.jpeg
  • 23027a_8db133e73c44875_sm.jpeg
  • 23027b_8db133e73b73707_sm.jpeg
  • 23027c_8db133e744122d0_sm.jpeg

Alf Olsson, färglitografi, "Man med maskrosor", signerad, numrerad 95/300, mått med ram 56 x 47 cm

    Värdering200 - 250 SEK
    Slagavgift (inkl. moms)40 SEK
    Fraktavgift (från)270 SEK

    Alf Olsson (1925-)

    Alf Olsson (1925-)
    Alf Ragnvald Olsson (född 1925) är också en svensk konstnär. Han är mest känd för sin målning av landskap, stilleben och porträtt. Olsson studerade vid Konstfack i Stockholm på 1940-talet och hade sin första separatutställning 1949. Under sin karriär har han ställt ut på många platser i Sverige och utomlands. Olssons verk karakteriseras av en impressionistisk stil, med ljusa färger och en skicklig användning av ljus och skugga. Han var också känd för att använda palettknivsteknik för att skapa textur i sina målningar. Olsson har också utfört flera offentliga uppdrag, inklusive målningar för Stockholms stadshus och Skatteverket i Solna. Hans verk kan hittas i många svenska konstsamlingar, inklusive Nationalmuseum i Stockholm, Göteborgs Konstmuseum och Moderna Museet i Stockholm.