21705 Anders Emgård, olja på duk, signerad, 87x57 cm

33a_8db133fd4528605_med.jpeg
  • 33a_8db133fd4528605_sm.jpeg
  • 33b_8db133fd55b50ee_sm.jpeg
  • 33c_8db133fe91100a1_sm.jpeg
  • 33d_8db133fe90b729e_sm.jpeg
  • 33e_8db133fdeb2208c_sm.jpeg
Anders Emgård, olja på duk, landskap med vattendrag, signerad, daterad -93, mått med ram ca 87 x 57 cm

    Värdering2 800 - 3 000 SEK
    Slagavgift (inkl. moms)40 SEK
    *Följerätt tillkommer

    Anders Emgård (1938-)

    Anders Emgård (1938-)
    Svensk målare. Född 1938 i Lund. Autodidakt som startade sin konstnärsbana under den tid han var bosatt i Etiopien. Utställningsdebut gjordes vid en utställning i Helsingborg 1952. Förutom konstnärsskapet var Anders Emgård också högstadielärare i bl. a. Matematik. Yrket som lärare lämnade han 1970 för att helt satsa på konsten. Hans målningar är framförallt extremrealistiska avbildningar av landskap - inte sällan med marina detaljer.