23045 Andreas Björkman, akvarell, "Härslövs Ängar", signerad, 45x37 cm

23045a_8db1344c1f867e8_med.jpeg
  • 23045a_8db1344c1f867e8_sm.jpeg
  • 23045b_8db1344c21305f1_sm.jpeg
  • 23045c_8db1344c2196c13_sm.jpeg

Andreas Björkman, akvarell, "Härslövs Ängar", signerad, daterad -55, mått med ram ca 45 x 37 cm

    Värdering200 - 300 SEK
    Slagavgift (inkl. moms)40 SEK
    Fraktavgift (från)270 SEK

    Andreas Björkman (1906-1989)

    Andreas Björkman (1906-1989)
    Andreas Björkman var en svensk målare och grafiker som föddes i Kristianstad 1906 och dog i Åhus 1989. Han studerade vid Konstakademien i Stockholm på 1930-talet och debuterade som grafiker 1935. Björkman målade framför allt landskap och porträtt och var även verksam som bokillustratör. Hans konst kan beskrivas som naivistisk med en personlig prägel och ofta med en poetisk ton. Björkman är representerad vid flera museer och institutioner, inklusive Moderna museet och Nationalmuseum i Stockholm.