23036 Curt Fors, litografi, 74/170, signerad, 41x61 cm

23036a_8db1342411623f2_med.jpeg
  • 23036a_8db1342411623f2_sm.jpeg
  • 23036b_8db13424185264c_sm.jpeg
  • 23036c_8db134241a8f84e_sm.jpeg

Curt Fors, litografi, signerad, numrerad 74/170, mått med ram ca 41 x 61 cm

    Värdering200 - 300 SEK
    Slagavgift (inkl. moms)40 SEK
    Fraktavgift (från)270 SEK

    Curt Fors (1935-)

    Curt Fors (1935-)
    Curt Fors är en svensk konstnär, fotograf och skulptör född 1935. Han har bland annat studerat på Skånska målarskolan för Tage Hansson 1952-1953, följt av en sejour i Köpenhamn 1955-1959. Motiven i hans tidiga konst var främst tämligen figurativ. Bland motiven är trappor och trapphus frekvent förekommande. Senare blev hans konst än mer grafisk, med kontrasterande färgfält och geometriska figurer.