21861 Gripsholmsfåtölj, trä/textil, 1700-tal

152a_8db13ddc9e5614e_med.jpeg
  • 152a_8db13ddc9e5614e_sm.jpeg
  • 152b_8db13ddc9e7a2c0_sm.jpeg
  • 152c_8db13ddc9b2caa7_sm.jpeg
  • 152d_8db13ddc9c58dab_sm.jpeg
  • 152e_8db13ddca454d21_sm.jpeg
  • 152f_8db13ddca0fed76_sm.jpeg
  • 152g_8db13ddc9e9a62c_sm.jpeg
  • 152h_8db13ddca7bcf43_sm.jpeg
  • 152i_8db13ddca2135d6_sm.jpeg
  • 152j_8db13ddca8f307e_sm.jpeg
  • 152k_8db13ddcac04431_sm.jpeg
  • 152l_8db13ddca9eec38_sm.jpeg

Gripsholmsfåtölj, ca 1700-talets senare hälft, senare bemålad vit, uppskattningsvis över två tidigare färglager, sittdynans och armstödens klädsel sannolikt original, senare förstärkningar med skruv

  • Skick:Konstruktionen ranglig, svagt bakåtlutande, klädsel med solbleknad/hål, nersutten

Värdering4 000 - 5 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)40 SEK