21849 Hardy Strid, litografier, 30/200, 2 st, signerade, 34x48 cm
Hardy Strid, litografier, 2 st, signerade, numrerade 30/200, mått med ram ca 34 x 48 cm
Värdering | 300 - 400 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 40 SEK |
Fraktavgift (från) | 270 SEK |
Hardy Strid (1921-2012) Sverige
Hardy Bertil Roland Stridh. Svensk målare, grafiker och glaskonstnär. Född 1921 i Haverdal, död 2012 i Halmstad. Utbildade sig ursprungligen till yrkesmålare, där han också fick gesällbrev 1943. Efter handledning av bl. a. Halmstadsgruppens Waldemar Lorentzon sökte han sedan in till Valands Konstskola i Göteborg, där han studerade för Endre Nemes 1947-1952. Efterföljande studieresor gick till bl. a. Frankrike, Nederländerna, Spanien och samt England.
Hans verk finns idag representerade hos bl. a. Moderna museet, Göteborgs konstmuseum, Hallands Konstmuseum, ARKEN Museum for Moderne Kunst i Köpenhamn samt Cincinnati Art Museum.