23035 Inger Kihlman, etsning, PT, signerad, 41x37 cm

23035a_8db1340c6ae0998_med.jpeg
  • 23035a_8db1340c6ae0998_sm.jpeg
  • 23035b_8db1340c674c36e_sm.jpeg
  • 23035c_8db1340c6acd303_sm.jpeg

Inger Kihlman, etsning, Hamnmotiv, signerad, provtryck, mått med ram ca 41 x 37 cm

    Värdering200 - 300 SEK
    Slagavgift (inkl. moms)40 SEK
    Fraktavgift (från)270 SEK

    Inger Kihlman (1933-1998)

    Inger Kihlman (1933-1998)
    Inger Kihlman (1933-1998) var en svensk målare och grafiker som var aktiv under 1900-talet. Hon studerade vid Konstfack i Stockholm och senare vid Kungliga Konsthögskolan i samma stad. Hon var verksam som lärare vid Konstfack under flera år och var också en av grundarna av den legendariska Konstnärernas Kollektivverkstad i Stockholm. Kihlman var känd för sina abstrakta målningar som ofta kännetecknades av starka färger och organiska former. Hon arbetade också som grafiker och skapade flera serier av träsnitt och litografier. Under sin karriär ställde Kihlman ut på flera platser i Sverige och utomlands, och hennes verk finns representerade på flera stora konstinstitutioner, inklusive Moderna Museet i Stockholm och Göteborgs Konstmuseum.