23028 Ivar Johansson, olja på duk, signerad

23028a_8db133f63d8ae2f_med.jpeg
  • 23028a_8db133f63d8ae2f_sm.jpeg
  • 23028b_8db133f64c0df4c_sm.jpeg
  • 23028c_8db133f647406d7_sm.jpeg
  • 23028d_8db133f63fae878_sm.jpeg

Ivar Johansson, olja på duk, signerad, mått med ram 48 x 59 cm

    Värdering200 - 300 SEK
    Slagavgift (inkl. moms)40 SEK
    Fraktavgift (från)270 SEK

    Ivar Johansson (1893-1979)

    Ivar Johansson (1893-1979)
    Ivar Johansson (1893-1979) var en svensk konstnär, mest känd för sina landskapsmålningar av det svenska landskapet. Johansson studerade vid Konstakademien i Stockholm och senare vid Kungliga Konsthögskolan. Han var också en av medgrundarna av konstnärsgruppen De Fyra, som grundades 1920. Johansson var inspirerad av impressionisterna och brukade måla med en ljus och färgstark palett. Han var en mästare på att fånga det svenska landskapets ljus och färger, och hans målningar visar ofta skogar, sjöar och kustlandskap. Johansson var också en av Sveriges främsta kyrkomålare och utförde många offentliga uppdrag för kyrkor runt om i landet. Han målade även porträtt, stilleben och blomstermålningar. Under sin karriär ställde Johansson ut på flera platser i Sverige och utomlands. Hans verk finns representerade på flera stora konstinstitutioner, inklusive Nationalmuseum i Stockholm och Göteborgs Konstmuseum.