23048 John Regnér, olja på pannå, signerad, 74x82 cm

23048a_8db1345588867f0_med.jpeg
  • 23048a_8db1345588867f0_sm.jpeg
  • 23048b_8db134558321aed_sm.jpeg
  • 23048c_8db13455888c99b_sm.jpeg
  • 23048d_8db134558830929_sm.jpeg

John Regnér, olja på pannå, signerad, mått med ram ca 74 x 82 cm

    Värdering200 - 300 SEK
    Slagavgift (inkl. moms)40 SEK
    Fraktavgift (från)270 SEK

    John Regnér (1908-1972)

    John Regnér (1908-1972)
    John Regnér (1908-1972) var en svensk målare och tecknare född i Malmö. Han var autodidakt och började sin konstnärliga karriär som tecknare vid Skånska Dagbladet. Regnér är mest känd för sina träsnitt och etsningar med naturmotiv från Skåne, men han målade även landskaps- och stadsbilder samt porträtt. Under 1930-talet blev Regnér en del av den så kallade Helsingborgskretsen, en grupp konstnärer som bland annat bestod av Axel Nilsson, Sven X-et Erixson och Axel Fridell. Kretsen var influerad av den tyska expressionismen och utforskade abstrakta former och färger i sina verk. Regnér deltog i flera utställningar under sin livstid, bland annat på Konstnärshuset i Stockholm och på Malmö Museum. Idag finns hans verk representerade på flera svenska museer, däribland Moderna Museet, Malmö Konstmuseum och Skissernas Museum.