21692 Karl Gustaf Lindesvärd, taklampa, funkis, 30-tal, Ø 26,5 cm

22a_8db13884abb9d48_med.jpeg
  • 22a_8db13884abb9d48_sm.jpeg
  • 22b_8db13884a84b426_sm.jpeg
  • 22c_8db13884a84ef27_sm.jpeg
  • 22d_8db13884a7f8a5f_sm.jpeg
  • 22e_8db13884a8d2a90_sm.jpeg

Karl Gustaf Lindesvärd, taklampa, "KG-armaturen 3609", funkis, stomme i lackerad och kromad metall, skärm i opalglas, kupa i delvis matterat klarglas, invändigt med två ringar i grönt glas, 1930-tal, diameter ca 26,5 cm, höjd ca 50 cm

Kuriosa

Modellen började formges 1934 och nådde, med hjälp av Bröderna Malmströms Metallvarufabrik marknaden 1936. Det var den första svenska belysningsarmatur som nådde en verkningsgrad på 86% - bättre än utländska motsvarigheter, främst PH-lampan

  • Skick:Bruksslitage, skav, mindre spricka på kupa, ej funktionstestad

Värdering1 200 - 1 400 SEK
Slagavgift (inkl. moms)40 SEK
Fraktavgift (från)430 SEK