21681 Karl Gustaf Lindesvärd, taklampa, funkis, 30-tal, Ø 34 cm

12a_8db13880355f530_med.jpeg
  • 12a_8db13880355f530_sm.jpeg
  • 12b_8db13880354a250_sm.jpeg
  • 12c_8db13880338fe49_sm.jpeg
  • 12d_8db138803530fbb_sm.jpeg

Karl Gustaf Lindesvärd, taklampa, "KG-armaturen 3610", funkis, stomme i lackerad och kromad metall, skärm i opalglas, kupa i delvis matterat klarglas, invändigt med tre ringar i grönt glas, 1930-tal, diameter ca 34 cm, höjd ca 55 cm

Kuriosa Modellen började formges 1934 och nådde, med hjälp av Bröderna Malmströms Metallvarufabrik marknaden 1936. Det var den första svenska belysningsarmatur som nådde en verkningsgrad på 86% - bättre än utländska motsvarigheter, främst PH-lampan

  • Skick:Ej funktionstestad, bruksslitage, skav

Värdering2 000 - 2 200 SEK
Slagavgift (inkl. moms)40 SEK
Fraktavgift (från)430 SEK