21689 Karl Gustaf Lindesvärd, taklampa, funkis, 30-tal, Ø 34 cm
Karl Gustaf Lindesvärd, taklampa, "KG-armaturen 3610", funkis, stomme i lackerad och kromad metall, skärm i opalglas, kupa i delvis matterat klarglas, invändigt med tre ringar i grönt glas, 1930-tal, diameter ca 34 cm, höjd ca 55 cm
Kuriosa Modellen började formges 1934 och nådde, med hjälp av Bröderna Malmströms Metallvarufabrik marknaden 1936. Det var den första svenska belysningsarmatur som nådde en verkningsgrad på 86% - bättre än utländska motsvarigheter, främst PH-lampan
- Skick:Bruksslitage, skav, ej funktionstestad
Värdering | 2 000 - 2 200 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 40 SEK |
Fraktavgift (från) | 430 SEK |