23037 Lars J Haag, träsnitt, signerad, 28x35 cm

23037a_8db13426c9bcd94_med.jpeg
  • 23037a_8db13426c9bcd94_sm.jpeg
  • 23037b_8db13426cb7c0fa_sm.jpeg

Lars Joel Haag, färgträsnitt, signerad, mått med ram ca 28 x 35 cm

    Värdering200 - 300 SEK
    Slagavgift (inkl. moms)40 SEK
    Fraktavgift (från)270 SEK

    Lars J Haag (1915-2005)

    Lars J Haag (1915-2005)
    Lars Joel Haag (1915-2005) var en svensk målare, tecknare och grafiker. Han föddes i Torsåker i Gästrikland och studerade vid Otte Skölds målarskola i Stockholm under 1940-talet. Haag var främst känd för sina målningar, där han använde en teknik som han kallade "målad kubism". Hans verk kännetecknades ofta av geometriska former och en stark känsla för färg. Han arbetade också med teckning och grafik, och hans verk var populära både i Sverige och utomlands. Under sin karriär ställde Haag ut på flera av Sveriges största konstinstitutioner, inklusive Moderna Museet i Stockholm och Göteborgs Konstmuseum. Han var också aktiv som lärare och undervisade vid flera konstskolor i Sverige, inklusive Konstfack och Gerlesborgsskolan. Haags verk finns representerade på flera stora konstinstitutioner, inklusive Nationalmuseum och Moderna Museet i Stockholm, och han har också tilldelats flera utmärkelser för sitt arbete, inklusive Konstakademiens stora pris och Prince Eugen-medaljen. Haag avled 2005 i en ålder av 90 år.