23040 Lars Wellton, litografi, 346/350, signerad, 67x51 cm

23040a_8db134318f7f4ab_med.jpeg
  • 23040a_8db134318f7f4ab_sm.jpeg
  • 23040b_8db1343190f92cf_sm.jpeg
  • 23040c_8db134318e320e5_sm.jpeg

Lars Wellton, färglitografi, landskapsmotiv, signerad, numrerad 346/350, mått med ram ca 67 x 51 cm

    Värdering200 - 300 SEK
    Slagavgift (inkl. moms)40 SEK
    Fraktavgift (från)270 SEK

    Lars Wellton (1918-1992)

    Lars Wellton (1918-1992)
    Lars Wellton (1918-1992) var en svensk konstnär och tecknare som föddes i Limhamn, Skåne. Han var en av Sveriges mest välkända illustratörer och tecknare under 1900-talet. Wellton var självlärd som konstnär och började sin karriär som illustratör på 1940-talet. Han arbetade huvudsakligen med bokillustrationer, och illustrerade bland annat böcker av August Strindberg, Pär Lagerkvist och Gustaf Fröding. Han var också känd för sina teckningar av svenska landskap, städer och människor, som publicerades i olika tidskrifter och böcker. Hans teckningar var kända för sin detaljrikedom och skarpa observationer av människor och miljöer. Wellton mottog flera utmärkelser för sitt arbete, inklusive Litteraturfrämjandets stipendium och Tidningen Vi:s kulturpris. Hans verk finns representerade i flera svenska samlingar, inklusive Nationalmuseum i Stockholm.