23043 Lolle Jungberg, blandteknik, stilleben, signerad

23043a_8db134426403efe_med.jpeg
  • 23043a_8db134426403efe_sm.jpeg
  • 23043b_8db1344265841c0_sm.jpeg
  • 23043c_8db134426ad7916_sm.jpeg

Lolle Jungberg, blandteknik, stilleben, signerad, mått med ram ca 53 x 47 cm

    Värdering200 - 300 SEK
    Slagavgift (inkl. moms)40 SEK
    Fraktavgift (från)270 SEK

    Lolle Jungberg (1930-2020)

    Lolle Jungberg (1930-2020)
    Lolle Jungberg/Ljungberg (1930-2020) var en svensk målare och grafiker. Hon föddes och växte upp i Stockholm, där hon studerade vid Konstfackskolan på 1950-talet. Ljungbergs konstnärskap präglades av hennes kärlek till naturen och landskapet. Hon målade främst i olja och akvarell, och hennes verk kännetecknas av en ljus och färgstark stil med tydliga influenser av expressionismen. Hon arbetade också med grafik och skapade flera träsnitt och etsningar. Ljungberg hade flera separatutställningar i Sverige under sin livstid och deltog också i flera samlingsutställningar. Hon tilldelades flera priser och utmärkelser, däribland Stockholms stads kulturstipendium. Hennes verk finns representerade i flera svenska samlingar, inklusive Moderna Museet och Nationalmuseum i Stockholm. Ljungberg avled 2020 vid 89 års ålder.