21706 Sabelbajonett, m/1860, Preussen, längd 67 cm

34a_8db138917cdbe90_med.jpeg
  • 34a_8db138917cdbe90_sm.jpeg
  • 34b_8db138917e6d494_sm.jpeg
  • 34b_8db10cde0ff7feb_sm.jpeg
  • 34c_8db10cde11e5f92_sm.jpeg
  • 34d_8db10cde0b54b4c_sm.jpeg
  • 34e_8db10cde11bc2eb_sm.jpeg
  • 34f_8db10cde1133977_sm.jpeg

Sabelbajonett, m/1860, Preussen, baljan stämplad SB 5 93 P, parerstång stämplad SB 5 93 P, handtag stämplat P samt 3 60 6, bladet stämplat FW 61 P och W, Clauperg Solingen, totallängd ca 67 cm, sabelbajonettens längd ca 63,5 cm, bladets längd ca 50,5 cm.

  • Skick:Bruksslitage, blad med smärre korrosion/fläckar

Värdering5 500 - 6 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)40 SEK