21789 Sture Johannesson, färglitografi, 74/300, signerad, 80x63 cm

85a_8db132e4049808f_med.jpeg
  • 85a_8db132e4049808f_sm.jpeg
  • 85b_8db132e408d5a99_sm.jpeg
  • 85c_8db132e444b0bee_sm.jpeg

Sture Johannesson, färglitografi, "The rise and fall of the spinning wheel", signerad, numrerad 74/300, mått med ram ca 80 x 63 cm

    Värdering800 - 1 000 SEK
    Slagavgift (inkl. moms)40 SEK
    Fraktavgift (från)270 SEK

    Sture Johannesson (1935-2018)

    Sture Johannesson (1935-2018)
    Nils Sture Ragnvald Johannesson. Svensk grafiker och affischkonstnär. Född i Vinslöv 1935, död i Skanör 2018. Sture Johannessons första steg inom konstnärsskapet togs som assistent till världskände fotografen Georg Oddner i början av 60-talet. Under 1960- och 70-talet växlade han sedan över till att designa politiskt laddad affischkonst. Hans första egna affisch "Pot Piggar Upp!" såg dagens ljus 1965, då i en upplaga om 100 exemplar. Hans mest kända affisch är "Friheten på barrikaderna II", även kallad "Haschflickan", som gjordes för utställningen "Underground 69". Under senare delen 70-talet blev Sture, tillsammans med sin fru Charlotte, pionjärer inom digital konst. Hans verk finns idag representerade på bl. a. Moderna Museet, Malmö Konsthall, Kungliga Biblioteket samt Museum of Modern Art (MoMA).