Karljohans Utvalda (1/10)

Varannan söndag klubbar vi vårt urval av möbler, konst, belysning, keramik och glas - och mycket annat!


Visning - Måndag 12-19, tisdag 12-18, onsdag 12-18, fredag 9-13

Karljohans Utvalda (1/10)
Avslutad
Lise Lykke, väggrelief, fajans, "Tivoli Köpenhamn", höjd 32 cm_27143a_8dbb5dc41ea2730_lg.jpeg
27143
Lise Lykke, väggrelief, fajans, "Tivoli Köpenhamn", höjd 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fat, 6 st, fajans, bl a Laholm, längsta 34 cm_27144a_8dbb748f33e20ec_lg.jpeg
27144
Fat, 6 st, fajans, bl a Laholm, längsta 34 cm
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Figuriner, ett parti, trä, Kina, högsta 18 cm_27145a_8dbb749c2261778_lg.jpeg
27145
Figuriner, ett parti, trä, Kina, högsta 18 cm
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Figuriner, 2 st, Gräfenthal, Goebel, Tyskland, höjd 15 cm_27146a_8dbb5dc6b06ec19_lg.jpeg
27146
Figuriner, 2 st, Gräfenthal, Goebel, Tyskland, höjd 15 cm
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skål, vas, glas, högsta 24 cm_27147a_8dbb5e3ff47a0f0_lg.jpeg
27147
Skål, vas, glas, högsta 24 cm
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Oljelampor, 3 st, mässing, Ilse D Ammonsen, G.V. Harnisch_27148a_8dbb82c4a35565f_lg.jpeg
27148
Oljelampor, 3 st, mässing, Ilse D Ammonsen, G.V. Harnisch
Slutpris120 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Örjan Johansson, skål, Höganäs. diameter 17,5 cm_27149a_8dbb5dbf313e59d_lg.jpeg
27149
Örjan Johansson, skål, Höganäs. diameter 17,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering250 - 300 SEK
Avslutad
Erik Höglund, 3 delar, Boda, skål Orrefors_27151a_8dbb75055cf44a5_lg.jpeg
27151
Erik Höglund, 3 delar, Boda, skål Orrefors
Slutpris120 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
John Andersson, vaser, 2 st, Höganäs_27152a_8dbb5d75b45e0ef_lg.jpeg
27152
John Andersson, vaser, 2 st, Höganäs
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vinprovarglas, 25 st, bl a Orrefors_27155b_8dbb75083a74181_lg.jpeg
27155
Vinprovarglas, 25 st, bl a Orrefors
Slutpris650 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vaser, ett par, Reijmyre, höjd 16,5 cm_27156a_8dbb74f8899619c_lg.jpeg
27156
Vaser, ett par, Reijmyre, höjd 16,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering150 - 200 SEK
Avslutad
Cognacskupor, 7+5 st, Orrefors, Orrefors, Schott Zwiesel_27157a_8dbb750716197bc_lg.jpeg
27157
Cognacskupor, 7+5 st, Orrefors, Orrefors, Schott Zwiesel
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stora vinglas, 5 st, höjd 24 cm_27158a_8dbb7502a1e5af6_lg.jpeg
27158
Stora vinglas, 5 st, höjd 24 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lars Hellsten, servisdelar, 6 st, "Eden", Orrefors_27159a_8dbb75180c3ff67_lg.jpeg
27159
Lars Hellsten, servisdelar, 6 st, "Eden", Orrefors
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Signe Persson-Melin, "Multipot", 6 st, högsta 17 cm_27161a_8dbb74ff4e67345_lg.jpeg
27161
Signe Persson-Melin, "Multipot", 6 st, högsta 17 cm
Slutpris140 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Porslin, 9 delar, Kina, högsta 25,5 cm_27162a_8dbb74a658d3347_lg.jpeg
27162
Porslin, 9 delar, Kina, högsta 25,5 cm
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vaser, 3 st, stengods med harpälsglasyr, signerade, oidentifierad keramiker_27163a_8dbb5dc3cb00d9f_lg.jpeg
27163
Vaser, 3 st, stengods med harpälsglasyr, signerade, oidentifierad keramiker
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Marianne Westman, burk, "Sylt", Rörstrand, höjd 8 cm_27164a_8dbb5cf586f0bbe_lg.jpeg
27164
Marianne Westman, burk, "Sylt", Rörstrand, höjd 8 cm
Slutpris140 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ljusstakar, ett par, Holmegaard, höjd 12,5 cm_27165a_8dbb74fbbf83557_lg.jpeg
27165
Ljusstakar, ett par, Holmegaard, höjd 12,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Fat, Orrefors, Expo, diameter 35 cm, höjd 8 cm_27160a_8dbb74b6c26091c_lg.jpeg
27160
Fat, Orrefors, Expo, diameter 35 cm, höjd 8 cm
Slutpris180 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Servisdelar, 14 st, "Krasse", tidigt 1900-tal, Gustavsberg_27167a_8dbb6d978e88cd4_lg.jpeg
27167
Servisdelar, 14 st, "Krasse", tidigt 1900-tal, Gustavsberg
Slutpris160 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Figurin, hund, tidigt 1900-tal, Staffordshire, England, höjd 29 cm_27168a_8dbb5de305b7476_lg.jpeg
27168
Figurin, hund, tidigt 1900-tal, Staffordshire, England, höjd 29 cm
Slutpris140 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bengt Orup, skål, glas, signerad, Johansfors, Ø 27 cm_27169a_8dbb5e2dbfc0ebe_lg.jpeg
27169
Bengt Orup, skål, glas, signerad, Johansfors, Ø 27 cm
Slutpris140 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Erik Höglund, fat, signerad, Boda, Ø 31 cm_27170a_8dbb5e18cee8c47_lg.jpeg
27170
Erik Höglund, fat, signerad, Boda, Ø 31 cm
Slutpris200 SEK
Värdering250 - 300 SEK
Avslutad
Jan Lundqvist, teckning, signerad, 38x30 cm_27172a_8dbb5c817da908c_lg.jpeg
27172
Jan Lundqvist, teckning, signerad, 38x30 cm
SlutprisInga bud
Värdering250 - 300 SEK
Avslutad
Björn Jonson, etsning, signerad, 32x29 cm_27173a_8dbb5c7f23d01db_lg.jpeg
27173
Björn Jonson, etsning, signerad, 32x29 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 250 SEK
Avslutad
Björn Wiinblad, tryck, 53x145 cm_27174a_8dbb5e9ae6e6dcb_lg.jpeg
27174
Björn Wiinblad, tryck, 53x145 cm
SlutprisInga bud
Värdering250 - 300 SEK
Avslutad
Bringare, kristall, Tjeckien, höjd 22,5 cm_27175a_8dbb74f4ee997ec_lg.jpeg
27175
Bringare, kristall, Tjeckien, höjd 22,5 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kaffesevis, 39 delar, Ebenthal, Tyskland_27176a_8dbb6d864f08270_lg.jpeg
27176
Kaffesevis, 39 delar, Ebenthal, Tyskland
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Grogglas, 7 st, med slipad dekor, höjd 15 cm_27178a_8dbb82501fc95e0_lg.jpeg
27178
Grogglas, 7 st, med slipad dekor, höjd 15 cm
Slutpris140 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Tallrikar, 5 st, Seaforth, Woods Burslem, orientaliskt motiv, diameter 25,5 cm_27179a_8dbb5ce45470b11_lg.jpeg
27179
Tallrikar, 5 st, Seaforth, Woods Burslem, orientaliskt motiv, diameter 25,5 cm
Slutpris100 SEK
Värdering250 - 300 SEK
Avslutad
Ljusstakar, ett par, marmor, Portugal_27182a_8dbb5cf8ac9135b_lg.jpeg
27182
Ljusstakar, ett par, marmor, Portugal
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Armring, silver, Tunisien_27183a_8dbb5e4174e49b9_lg.jpeg
27183
Armring, silver, Tunisien
Slutpris140 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Francisco Goya, efter, etsning, "The little prisoner"_27227a_8dbb5e9f6d29509_lg.jpeg
27227
Francisco Goya, efter, etsning, "The little prisoner"
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ulf Onsberg, litografi, "SAS Gateway New York", signerad, H.C._27228a_8dbb6c3a4fc20cf_lg.jpeg
27228
Ulf Onsberg, litografi, "SAS Gateway New York", signerad, H.C.
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Solstolar, 3 st, textil och trä_27229c_8dbb76d4e3158ae_lg.jpeg
27229
Solstolar, 3 st, textil och trä
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skedar, 6 st, silver, "Uppsala", vikt 190,4 gram_27231a_8dbb5e4394a5620_lg.jpeg
27231
Skedar, 6 st, silver, "Uppsala", vikt 190,4 gram
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kaffeskedar, 12 st, silver, "Ros"_27230a_8dbb5e4c441b2e9_lg.jpeg
27233
Kaffeskedar, 12 st, silver, "Ros"
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Mynt- och sedelsamling, Sverige_27232a_8dbb5e4ac646228_lg.jpeg
27232
Mynt- och sedelsamling, Sverige
Slutpris300 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Grogglas, 12 st, slipade, höjd 14 cm_27240a_8dbb75137dd0894_lg.jpeg
27240
Grogglas, 12 st, slipade, höjd 14 cm
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Pastejform, Rörstrand, 1800-talets början_27236a_8dbb5cea264575a_lg.jpeg
27236
Pastejform, Rörstrand, 1800-talets början
Slutpris9 600 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Avslutad
Kaffeservis, 24 delar, Rosenthal, Tyskland_27241a_8dbb7500f849d64_lg.jpeg
27241
Kaffeservis, 24 delar, Rosenthal, Tyskland
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vas, keramik, Tyskland, höjd 25,5 cm_27242a_8dbb5d01ed4d718_lg.jpeg
27242
Vas, keramik, Tyskland, höjd 25,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 250 SEK
Avslutad
Glas, 4 delar, skålar, ljusstakar, bl a Trelleborg_27244a_8dbb82522ee9dbe_lg.jpeg
27244
Glas, 4 delar, skålar, ljusstakar, bl a Trelleborg
SlutprisInga bud
Värdering250 - 300 SEK
Avslutad
Lampsocklar, strömbrytare, kontaktdon, m.m., äldre_27245a_8dbb7475f253891_lg.jpeg
27245
Lampsocklar, strömbrytare, kontaktdon, m.m., äldre
SlutprisInga bud
Värdering150 - 200 SEK
Avslutad
Fiskgryta, emaljerad plåt, Kockums, längd 49 cm_27246a_8dbb6c668154892_lg.jpeg
27246
Fiskgryta, emaljerad plåt, Kockums, längd 49 cm
Slutpris100 SEK
Värdering250 - 300 SEK
Avslutad
Vas, jugend, porslin, tidigt 1900-tal, höjd 14,5 cm_27247a_8dbb5d152ee3e20_lg.jpeg
27247
Vas, jugend, porslin, tidigt 1900-tal, höjd 14,5 cm
Slutpris140 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Illustrerade Klassiker, 8 st_27248a_8dbb7478951aeac_lg.jpeg
27248
Illustrerade Klassiker, 8 st
SlutprisInga bud
Värdering150 - 200 SEK
KONTAKT

Karljohan Auktioner

Fogsvansen 14

247 32 Södra Sandby

046-10 25 20

info@karljohanauktioner.se

ÖPPETTIDER

Måndag 12-19

Tisdag 12-18

Onsdag 12-18

Fredag 9-13

Stängt: Torsdag, Lördag och Söndag.

Följ oss

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.