Karljohans Utvalda (26/11)

Karljohans Utvalda (26/11)
Rolf Berg, Årstomte, 2020, höjd 21,5 cm_28538a_8dbe06a16da33eb_lg.jpeg
28538
Rolf Berg, Årstomte, 2020, höjd 21,5 cm
Slutpris550 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Figurin, porslin, 685, Royal Copenhagen, Danmark_28547a_8dbe06247025ed7_lg.jpeg
28547
Figurin, porslin, 685, Royal Copenhagen, Danmark
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Figurin, porslin, 2068, Royal Copenhagen_28548a_8dbe06279299b12_lg.jpeg
28548
Figurin, porslin, 2068, Royal Copenhagen
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kaffeservis, 45 delar, "Måsen", Royal Copenhagen_28549a_8dbe39f6c51f12f_lg.jpeg
28549
Kaffeservis, 45 delar, "Måsen", Royal Copenhagen
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Hörnskåp, gustaviansk stil, 1900-tal, höjd 170 cm_28550a_8dbe380a6c32ec3_lg.jpeg
28550
Hörnskåp, gustaviansk stil, 1900-tal, höjd 170 cm
Slutpris100 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Matgrupp, 5 delar, gustaviansk stil, "Axet", 1900-tal_28551a_8dbe380590c95b4_lg.jpeg
28551
Matgrupp, 5 delar, gustaviansk stil, "Axet", 1900-tal
Slutpris450 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Bordslampa, vas, Royal Copenhagen, Danmark_28552a_8dbe2dc2d257c2b_lg.jpeg
28552
Bordslampa, vas, Royal Copenhagen, Danmark
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 250 SEK
Byrå, gustaviansk stil, 1900-tal_28553a_8dbe37fd74c9fb4_lg.jpeg
28553
Byrå, gustaviansk stil, 1900-tal
Slutpris650 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Spegel, trä, vikingamönster, 58x122 cm_28555a_8dbe38168100ea7_lg.jpeg
28555
Spegel, trä, vikingamönster, 58x122 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 250 SEK
Siv Andréason, kaffekoppar, 13 st, höjd 7,5 cm_28556a_8dbe39e464c83f3_lg.jpeg
28556
Siv Andréason, kaffekoppar, 13 st, höjd 7,5 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Karmstol, rokokostil, 1900-tal, Lani Möbler_28557a_8dbe37df42087a5_lg.jpeg
28557
Karmstol, rokokostil, 1900-tal, Lani Möbler
Slutpris120 SEK
Värdering250 - 300 SEK
Spegel, rokokostil, oval, förgylld, Italien, 51x34 cm_28554a_8dbe37db3581ce7_lg.jpeg
28554
Spegel, rokokostil, oval, förgylld, Italien, 51x34 cm
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 250 SEK
Taklampa, plåt, Ateljé Lyktan, Ø 46 cm_28558a_8dbe380fbfc45ce_lg.jpeg
28558
Taklampa, plåt, Ateljé Lyktan, Ø 46 cm
Slutpris140 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Inramade foton, 2 st, Limhamn, 1940-tal_28559a_8dbe38f7e187ecd_lg.jpeg
28559
Inramade foton, 2 st, Limhamn, 1940-tal
SlutprisInga bud
Värdering250 - 300 SEK
Väggbonad, 70-tal, 103x173 cm_28561a_8dbe3822e3b8698_lg.jpeg
28561
Väggbonad, 70-tal, 103x173 cm
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Axel Tallberg, etsning, signerad, 32x40 cm_28562a_8dbe38eeb6bf004_lg.jpeg
28562
Axel Tallberg, etsning, signerad, 32x40 cm
Slutpris180 SEK
Värdering250 - 300 SEK
Roffa Eriksson, 2 st litografier, motiv från Norrköping_28563a_8dbe3904d38d66c_lg.jpeg
28563
Roffa Eriksson, 2 st litografier, motiv från Norrköping
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Mattallrikar, 8 st, "Musselmalet", 175, Royal Copenhagen, Ø 25,5 cm_28536a_8dbe376a153f2f7_lg.jpeg
28536
Mattallrikar, 8 st, "Musselmalet", 175, Royal Copenhagen, Ø 25,5 cm
Slutpris2 900 SEK
Värdering2 000 - 2 500 SEK
Bruno Fagerlund, litografi, 99/425, signerad, 57x50 cm_28564a_8dbe38eb6656cde_lg.jpeg
28564
Bruno Fagerlund, litografi, 99/425, signerad, 57x50 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Skolplansch, "Rokokotiden", Norstedts, 100x70 cm_28565a_8dbe38e934734fa_lg.jpeg
28565
Skolplansch, "Rokokotiden", Norstedts, 100x70 cm
Slutpris100 SEK
Värdering250 - 300 SEK
Djupa tallrikar, 2 st, "Musselmalet", 1079, förstasortering, Royal Copenhagen, Ø 23 cm_28567a_8dbe37990e571cf_lg.jpeg
28567
Djupa tallrikar, 2 st, "Musselmalet", 1079, förstasortering, Royal Copenhagen, Ø 23 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Skålar/Karotter, ett par, "Musselmalet", 1129, 28x17,5 cm_28568a_8dbe379fa0d9576_lg.jpeg
28568
Skålar/Karotter, ett par, "Musselmalet", 1129, 28x17,5 cm
Slutpris650 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Frukostskålar, ett par, "Musselmalet", 624, Royal Copenhagen, Ø 15,5 cm_28570a_8dbe379d2e9a0b0_lg.jpeg
28570
Frukostskålar, ett par, "Musselmalet", 624, Royal Copenhagen, Ø 15,5 cm
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Herrur, 2 st, Certina, Svalan_28571a_8dbe117e0d202ce_lg.jpeg
28571
Herrur, 2 st, Certina, Svalan
Slutpris120 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Såsskål, "Musselmalet", 204, "E.O. Privat", Royal Copenhagen_28572a_8dbe379e8a6553a_lg.jpeg
28572
Såsskål, "Musselmalet", 204, "E.O. Privat", Royal Copenhagen
Slutpris500 SEK
Värdering250 - 300 SEK
Certina, Town & Country, 31x31 mm, guld på stål, 1965_28569a_8dbe116372274f0_lg.jpeg
28569
Certina, Town & Country, 31x31 mm, guld på stål, 1965
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Servisdelar, 17 st, "Musselmalet", sockersskål, fat, askfat, Royal Copenhagen_28573a_8dbe377f8ccfe14_lg.jpeg
28573
Servisdelar, 17 st, "Musselmalet", sockersskål, fat, askfat, Royal Copenhagen
Slutpris750 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Djupa tallrikar, 9 st, "Musselmalet". 566, 659, 167, Royal Copenhagen, Ø 21 cm_28566a_8dbe379bf2ea48f_lg.jpeg
28566
Djupa tallrikar, 9 st, "Musselmalet". 566, 659, 167, Royal Copenhagen, Ø 21 cm
Slutpris2 500 SEK
Värdering2 000 - 2 500 SEK
Fickur, Omega, 49 mm, 1939_28574a_8dbe117faa163de_lg.jpeg
28574
Fickur, Omega, 49 mm, 1939
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Anders Pehrson, taklampa, "Bumling", Ateljé Lyktan, Ø 48 cm_28575b_8dbe38138fe81ed_lg.jpeg
28575
Anders Pehrson, taklampa, "Bumling", Ateljé Lyktan, Ø 48 cm
Slutpris650 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Pinnstolar, ett par, trä/galon, 50-tal, Edsbyverken_28576a_8dbe3801c21556e_lg.jpeg
28576
Pinnstolar, ett par, trä/galon, 50-tal, Edsbyverken
Slutpris100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Soffbord, ovalt, ekfanér, modern tillverkning, bredd 140 cm_28579a_8dbe37fbd738ecb_lg.jpeg
28579
Soffbord, ovalt, ekfanér, modern tillverkning, bredd 140 cm
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Serveringsskål, "Musselmalet", 708, Royal Copenhagen_28581a_8dbe378c930cc9a_lg.jpeg
28581
Serveringsskål, "Musselmalet", 708, Royal Copenhagen
Slutpris750 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Servisdelar, 18 st, "Blå Blomst", Royal Copenhagen_28577a_8dbe373d5f3beff_lg.jpeg
28577
Servisdelar, 18 st, "Blå Blomst", Royal Copenhagen
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 250 SEK
Minnesmynt, silver, 13 st, "För Hästafvelns främande" samt "Allmänna Skånska Lantbruksmötet 1945", vikt 466,3 gram_28582a_8dbe10dceead20b_lg.jpeg
28582
Minnesmynt, silver, 13 st, "För Hästafvelns främande" samt "Allmänna Skånska Lantbruksmötet 1945", vikt 466,3 gram
Slutpris2 300 SEK
Värdering2 000 - 2 500 SEK
Minnes- och lokalmynt, 8 st_28583a_8dbe10ccac28999_lg.jpeg
28583
Minnes- och lokalmynt, 8 st
SlutprisInga bud
Värdering100 - 150 SEK
Servisdelar, 29 st, "Musselmalet", med skador, Royal Copenhagen_28580a_8dbe374aedb982b_lg.jpeg
28580
Servisdelar, 29 st, "Musselmalet", med skador, Royal Copenhagen
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Tomtar, 6 st, lergods, gips, 1900-tal, höjd 32,5 cm och mindre_28584a_8dbe088bb05b3f6_lg.jpeg
28584
Tomtar, 6 st, lergods, gips, 1900-tal, höjd 32,5 cm och mindre
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Tomtar, 6 st, lergods, gips, 1900-tal, höjd 29 cm och mindre_28585a_8dbe088d3146b1f_lg.jpeg
28585
Tomtar, 6 st, lergods, gips, 1900-tal, höjd 29 cm och mindre
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Tomtar, 4 st, terrakotta, bl. a. Gräfenroda, 1900-tal, höjd 24 cm och mindre_28587a_8dbe08905c730ea_lg.jpeg
28587
Tomtar, 4 st, terrakotta, bl. a. Gräfenroda, 1900-tal, höjd 24 cm och mindre
Slutpris300 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Fat, "Musselmalet", 1098, Royal Copenhagen, Ø 26 cm_28588a_8dbe37b8fefbc9a_lg.jpeg
28588
Fat, "Musselmalet", 1098, Royal Copenhagen, Ø 26 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Moccakanna, "Musselmalet", 1030, Royal Copenhagen, höjd 22 cm_28589a_8dbe37bdb947b09_lg.jpeg
28589
Moccakanna, "Musselmalet", 1030, Royal Copenhagen, höjd 22 cm
Slutpris3 700 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Moccaservis, 24 delar, "Musselmalet", Royal Copenhagen_28591a_8dbe374d4f7df19_lg.jpeg
28591
Moccaservis, 24 delar, "Musselmalet", Royal Copenhagen
Slutpris2 100 SEK
Värdering2 000 - 2 500 SEK
Kaffeservis, 44 delar, "Musselmalet", Royal Copenhagen_28592a_8dbe37566e650d0_lg.jpeg
28592
Kaffeservis, 44 delar, "Musselmalet", Royal Copenhagen
Slutpris5 100 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Fat, skål, 2 delar, "Musselmalet", 1115, 1023, Royal Copenhagen_28590a_8dbe37bc2c9effc_lg.jpeg
28590
Fat, skål, 2 delar, "Musselmalet", 1115, 1023, Royal Copenhagen
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Räknesnurra, Trinks-Brunsviga, No. 31412, 1900-talets första hälft_28595a_8dbe06b92f5e11d_lg.jpeg
28595
Räknesnurra, Trinks-Brunsviga, No. 31412, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Väggfotogenlampa, mässing, Goldbrenner, Tyskland_28596a_8dbe39f57f55642_lg.jpeg
28596
Väggfotogenlampa, mässing, Goldbrenner, Tyskland
Slutpris160 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ask, silver, Pao Chu Tientsin, Kina, 8x6 cm_28597a_8dbe06802e50200_lg.jpeg
28597
Ask, silver, Pao Chu Tientsin, Kina, 8x6 cm
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK