21443 Nikon, F1, systemkamera, 60-tal, med objektiv/tillbehör

23155a_8db159a91f6e6f9_med.jpeg
  • 23155a_8db159a91f6e6f9_sm.jpeg
  • 23155b_8db159a6af3699f_sm.jpeg
  • 23155c_8db159a6d4aa2c8_sm.jpeg
  • 23155d_8db159a6c65358c_sm.jpeg
  • 23155e_8db159a6e5a9b40_sm.jpeg

Nikon F (F1), systemkamera, 35 mm, ca 1960-tal, Nikkor 50 mm 1:2, Zoom-Nikkor 35-105 mm 1:3.5-4.5, optisk sökare; Nikon DW-2 6x

Kamerahus; 7419241

50 mm; 3598508

35-105 mm; 2178170

Kuriosa

Nikon F var, vid lanseringen 1959 Nikons första systemkameramodell.

  • Skick:Ej funktionstestad, bruksslitage, skav, mindre stötmärken

Värdering1 400 - 1 500 SEK
Slagavgift (inkl. moms)40 SEK
Fraktavgift (från)270 SEK