20725 Pentax, Auto 110, systemkamera, 80-tal, komplett i kartong

23118a_8db1816d145616f_med.jpeg
  • 23118a_8db1816d145616f_sm.jpeg
  • 23118b_8db1816d164f3da_sm.jpeg
  • 23118c_8db1816d15561d8_sm.jpeg
  • 23118d_8db1816d14b1972_sm.jpeg
  • 23118e_8db1816d12d493e_sm.jpeg

Asahi Pentax Auto 110, systemkamera, spegelreflex, Pentax-110 18 mm 1:2.8, Pentax-110 24 mm 1:2.8, Pentax-110 50 mm 1:2.8, blixt; AF130P, winder; 110 Winder, ca 1980-tal, Japan, komplett i kartong

Kamerahus; 1412422

Winder; 406067

18 mm; 1332725

24 mm; 1355542

50 mm; 1263840

Kuriosa

Modellen lanserades 1978 och innehar fortfarande världsrekordet för minsta spegelreflex-systemkamera

  • Skick:Ej funktionstestad, smärre bruksslitage

Värdering600 - 700 SEK
Slagavgift (inkl. moms)40 SEK
Fraktavgift (från)270 SEK