21024 Pentax LX, systemkamera, 5 st objektiv, tillbehör, 80-tal

23142a_8db1819b72348fc_med.jpeg
  • 23142a_8db1819b72348fc_sm.jpeg
  • 23142b_8db1819b7344a9f_sm.jpeg
  • 23142c_8db1819b73e1251_sm.jpeg
  • 23142d_8db1819b75854d8_sm.jpeg
  • 23142e_8db1819b74a129e_sm.jpeg
  • 23142f_8db1819b787ff64_sm.jpeg

Pentax LX, systemkamera, 5 st objektiv, monterad Pentax Dial Data LX, Pentax Winder LX, ca 1980-tal, kommer i modern kameraväska

Objektiv

Pentax, 24 mm 1:2.8, Hoya UV-filter Pentax-A, 50 mm 1:1.4, Tokina UV-filter Pentax-A, 35-70 mm 1:3.5-4.5, Hoya UV-filter Pentax-A, 135 mm 1:2.8, Hoya UV-filter Tokina AT-X, 80-400 mm 1:4.5-5.6, Hoya UV-filter Skick

Tillbehör

Blixt; Braun VarioZoom 340 SCA

Bassökare; Pentax FB-1

Actionsökare; Pentax FC-1

  • Skick:Ej funktionstestat, kamerahus med smärre bruksslitage, ställvis hårdare slitage på objektiv, 135 mm-objektiv saknar främre objektivlock

Värdering2 800 - 3 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)40 SEK
Fraktavgift (från)430 SEK