30699 Ihagee Exakta 6x6 "Horizontal", mellanformat, 30/40-tal

30699a_8dc614ba317a383_med.jpeg
  • 30699a_8dc614ba317a383_sm.jpeg
  • 30699b_8dc614ba52980b2_sm.jpeg
  • 30699c_8dc614ba66bb6b6_sm.jpeg
  • 30699d_8dc614ba7d1be4f_sm.jpeg
  • 30699e_8dc614ba91bb55e_sm.jpeg
  • 30699f_8dc614baa4e2c2d_sm.jpeg
  • 30699g_8dc614bab9004ca_sm.jpeg
  • 30699h_8dc614baccb9521_sm.jpeg
  • 30699i_8dc614badf11406_sm.jpeg

Ihagee Exakta 6x6 "Horizontal", mellanformat, Carl Zeiss Jena Tessar 80 mm 1:2.8, två mellanringar, ca 1930/40-tal, Tyskland

Kamerahus; 554323

80 mm; 2246784

Kuriosa

Enligt uppgifter tillverkades färre än 350 st av "Horizontal-versionen" av kameran

  • Skick:Bruksslitage, smuts

Värdering12 000 - 15 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)40 SEK
Fraktavgift (från)330 SEK