23102 Axel Olson, litografi, 151/360, signerad

23102a_8db1be64647d3f1_med.jpeg
  • 23102a_8db1be64647d3f1_sm.jpeg
  • 23102b_8db1be646fa259e_sm.jpeg
  • 23102c_8db1be646a5a91c_sm.jpeg

Axel Olson, litografi, 151/360, signerad, 53x75 cm med ram

    Värdering400 - 500 SEK
    Slagavgift (inkl. moms)40 SEK

    Axel Olson (1912-1996)

    Axel Olson (1912-1996)
    Axel Olson var en svensk konstnär som föddes 1912 i Göteborg och avled 1996 i Varberg. Han var en framstående medlem i Halmstadgruppen, en konstnärsgrupp som bildades i Halmstad 1944 och som var verksam fram till mitten av 1950-talet. Axel Olson var utbildad vid Konstfack i Stockholm och vid Konsthögskolan i Malmö. Han var en av de ledande konstnärerna i Halmstadgruppen och var känd för sina målningar med abstrakta former och starka färger. Olson experimenterade också med andra tekniker som grafik och skulptur. Han är särskilt känd för sin så kallade "växelbelysningsteknik" som han utvecklade under 1950-talet, där han målade på ena sidan av en plexiglasplatta och sedan belyste den från andra sidan för att skapa en effekt av rörelse och djup. Axel Olson fick flera utmärkelser under sin karriär, bland annat Konstnärsnämndens arbetsstipendium och Skånes konstförenings stipendium. Hans verk finns representerade på flera museum och institutioner i Sverige, inklusive Moderna Museet i Stockholm, Göteborgs konstmuseum och Malmö konstmuseum.

    © Software Copyright 2023 Skeleton. All rights reserved.