21638 Bertil Gadö, olja på pannå, signerad, 77x68 cm

23378a_med.jpeg
  • 23378a_sm.jpeg
  • 23378b_sm.jpeg

Bertil Gadö, olja på pannå, signerad, daterad -44, mått ca 77 x 68 cm

    Värdering300 - 400 SEK
    Slagavgift (inkl. moms)40 SEK

    Bertil Gadö (1916-2014)

    Bertil Gadö (1916-2014)
    Svensk målare och grafiker, född 20 juli 1916 i Malmö, död 2014. Studerade gjorde Bertil Gadö bl. a. vid Skånska Målarskolan i Malmö. Utställningsdebuterade gjorde han också i Malmö, vid en samlingsutställning 1939. Han finns representerad vid bl. a. Moderna Museet och Malmö Museum.