23221 Björn Krestensen, litografi, signerad, numrerad 60/150

23221a_8db1d8dd185b5c2_med.jpeg
  • 23221a_8db1d8dd185b5c2_sm.jpeg
  • 23221b_8db1d8dd10a089f_sm.jpeg
  • 23221c_8db1d8dd137c527_sm.jpeg

Björn Krestensen, litografi, signerad, numrerad 60/150, mått med ram 83x62

    Slagavgift (inkl. moms)40 SEK

    Björn Krestesen (1951-)

    Björn Krestesen (1951-)
    Björn Krestesen är en svensk konstnär född 1951 i Helsingborg. Han är känd för sin målning och fotokonst, och har också gjort flera offentliga konstverk i Sverige. Krestesen utbildade sig vid Konstfack i Stockholm och har sedan dess ställt ut på flera platser i Sverige och internationellt. Han har också arbetat som lärare vid Konstfack och vid Malmö Konsthögskola. Hans måleri är abstrakt och utforskar färg, form och struktur. Han arbetar med flera olika tekniker, inklusive akryl, olja och sprayfärg, och har ofta arbetat på stora dukar. Björn Krestesen har också arbetat med fotokonst och använt fotografiska tekniker för att skapa abstrakta bilder och mönster. Han har också gjort flera offentliga konstverk, inklusive en målning för Statoils huvudkontor i Stavanger, Norge och en offentlig utsmyckning på Södertälje sjukhus i Sverige. Krestesen har mottagit flera utmärkelser och stipendier för sitt konstnärliga arbete, inklusive Konstnärsnämndens stora arbetsstipendium och Bildkonstnärsfondens stipendium.