21848 Ernst Hällgren, etsning, signerad, 37x41 cm

23389a_med.jpeg
  • 23389a_sm.jpeg
  • 23389b_sm.jpeg
Ernst Hällgren, etsning, "Rådmansgatan", signerad, mått med ram ca 37 x 41 cm

    Värdering250 - 300 SEK
    Slagavgift (inkl. moms)40 SEK
    Fraktavgift (från)270 SEK

    Ernst Hällgren (1889-1944)

    Ernst Hällgren (1889-1944)
    Ernst Viktor Hällgren. Svensk grafiker. Född 1889 i Stockholm, död 1944 i Ludvika. Studerade 1908-12 vid Konsthögskolan, senare också vid Axel Tallbergs Etsningsskola. Studieresor gjordes till England, Tyskland samt Frankrike. Hans verk finns idag representerade hos bl. a. Nationalmuseum, Kungliga Biblioteket och Kalmar Konstmuseum.