23097 Gun Mattsson, etsning, 16/100, signerad, 47x52 cm

23097a_8db1bcf789dc223_med.jpeg
  • 23097a_8db1bcf789dc223_sm.jpeg
  • 23097b_8db1bcf78be8673_sm.jpeg
  • 23097c_8db1bcf78d4504a_sm.jpeg
  • 23097d_8db1bcf755d2b6f_sm.jpeg

Gun Mattsson, färgetsning, "Elefanterna", numrerad 16/100, monogramsignerad "BM", mått med ram ca 47 x 52 cm

    Värdering300 - 300 SEK
    Slagavgift (inkl. moms)40 SEK

    Gun Mattsson (1926-2011)

    Gun Mattsson (1926-2011)
    Gun Mattsson var en svensk konstnär som föddes 1926 i Lund och avled 2011. Hon studerade vid Konstfack i Stockholm och sedan vidare vid bland annat Konsthögskolan i Malmö och på Skånska målarskolan. Gun Mattssons konstnärliga verk var mångfacetterade och sträckte sig från abstrakta målningar till skulpturer i olika material som trä och sten. Hon var också aktiv som textilkonstnär och formgav bland annat mattor och textila väggdekorationer. Under 1950- och 60-talen var hon en del av konstnärsgruppen "Lundakonstnärerna", som var verksamma i Lund och omgivande områden i Skåne. Hon var även medlem i konstnärsgruppen "Arte a Scuola" i Italien. Gun Mattsson fick flera utmärkelser under sin livstid, bland annat Konstnärsnämndens stipendium och Skånes konstförenings stipendium. Hennes verk finns representerade på flera museer och institutioner i Sverige, såsom Moderna Museet i Stockholm och Malmö konstmuseum.