23099 Offsettryck, 2 st, Lennart Jirlow

23099a_8db1d8dbabb595c_med.jpeg
  • 23099a_8db1d8dbabb595c_sm.jpeg
  • 23099b_8db1d8dbad661ca_sm.jpeg
  • 23099c_8db1d8dba70bef1_sm.jpeg

    Värdering400 - 500 SEK
    Slagavgift (inkl. moms)40 SEK

    Lennart Jirlow (1936-2020)

    Lennart Jirlow (1936-2020)
    Lennart Jirlow var en svensk konstnär som föddes i Stockholm 1936 och avled 2020. Han var en mångsidig konstnär som arbetade med olika tekniker och material, inklusive olja, akvarell och grafik. Jirlow studerade vid Konstfack och Konsthögskolan i Stockholm. Han debuterade som konstnär på 1960-talet och har sedan dess haft en framgångsrik karriär med ett flertal separatutställningar och deltagande i många samlingsutställningar, både nationellt och internationellt. Jirlows konstnärliga stil kännetecknas av färgstarka och expressiva verk med motiv som stadsmiljöer, människor och landskap. Han var också känd för att utföra offentliga konstverk och har bland annat gjort en målning på Södersjukhuset i Stockholm och utsmyckningar av Malmö Stadsteater och Västerås Konserthus. Jirlow fick flera utmärkelser under sin karriär, inklusive Prins Eugen-medaljen år 2000 och Skånes konstförenings stipendium år 2017. Hans verk finns representerade på flera museer och institutioner, bland annat Moderna Museet i Stockholm, Malmö konstmuseum och Göteborgs konstmuseum.