23354 Richard Ryan, foto, "Frozen Library", signerad, 30x40 cm

23354a_8db1e3b6dd0d8c3_med.jpeg
  • 23354a_8db1e3b6dd0d8c3_sm.jpeg
  • 23354b_8db1e3b6da365f3_sm.jpeg
  • 23354c_8db1e3b673ed139_sm.jpeg
  • 23354d_8db1e3b622941d7_sm.jpeg
  • 23354e_8db1e3b6b8b37bb_sm.jpeg
  • 23354f_8db1e3b60ff5d6d_sm.jpeg
  • 23354g_8db1e3b6c7fdcba_sm.jpeg

Richard Ryan, foto, "Frozen Library", ur serien "Notes by Ryan", 2011, signerad, numrerad 0087, monterad på kapaskiva/foamboard, mått ca 30 x 40 cm, kommer i mapp, plastficka samt med tillhörande bomullsvantar

    Värdering1 500 - 2 000 SEK
    Slagavgift (inkl. moms)40 SEK
    Fraktavgift (från)270 SEK
    *Följerätt tillkommer

    Richard Ryan (1974-)

    Richard Ryan (1974-)
    Richard Ryan är en svensk konstnär och fotograf född 1974, som är verksam i Stockholm. Han har utbildat sig vid Konstfack i Stockholm och har bland annat ställt ut på Moderna Museet och Fotografiska museet i Stockholm. Ryan är känd för att arbeta med fotografiska tekniker för att skapa abstrakta verk med fokus på ljus, färg och form. Han har också arbetat med installationer och videoverk. Trots att det finns begränsad information om Richard Ryan, verkar han vara en uppskattad konstnär och fotograf i Sverige och hans verk har visats på flera stora museer och gallerier.