Karljohans Utvalda (29/10)

Karljohans Utvalda (29/10)
Bordslampor, 2 st, Aneta, RAF, högsta 28,5 cm_27726a_8dbcb20fd65d204_lg.jpeg
27726
Bordslampor, 2 st, Aneta, RAF, högsta 28,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Vägglampa, teak, textil_27727a_8dbcb1d35718424_lg.jpeg
27727
Vägglampa, teak, textil
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kaffekannor, 2 st, Gunnar Cyrén, Folke Bernadotte_27724a_8dbcb210f6f8486_lg.jpeg
27724
Kaffekannor, 2 st, Gunnar Cyrén, Folke Bernadotte
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hattaskar, 5 st, bl a med etikett från Svenska Amerikalinjen_27759a_8dbcc9a892e4d92_lg.jpeg
27759
Hattaskar, 5 st, bl a med etikett från Svenska Amerikalinjen
Slutpris250 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Picknickkorg, med porslinsservis, fyra personer_27760a_8dbcd7092af1a4e_lg.jpeg
27760
Picknickkorg, med porslinsservis, fyra personer
Slutpris120 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Picknickkorg, med plastservis, fyra personer_27761a_8dbcd705b903fa9_lg.jpeg
27761
Picknickkorg, med plastservis, fyra personer
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ölbryggningskit, Bulldog Master Brewer_27758a_8dbce1f00d657f0_lg.jpeg
27758
Ölbryggningskit, Bulldog Master Brewer
Slutpris3 700 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Oidentifierad konstnär, krita, signerad AE_27784a_8dbcbf9f42861f3_lg.jpeg
27784
Oidentifierad konstnär, krita, signerad AE
Slutpris120 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bordslampa, marmor, höjd 43 cm_27798a_8dbcbfcecabdb19_lg.jpeg
27798
Bordslampa, marmor, höjd 43 cm
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ytterfoder, 4 st, "Empire", "Waldemarsudde", _27799a_8dbcc9aaffff255_lg.jpeg
27799
Ytterfoder, 4 st, "Empire", "Waldemarsudde",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Nils Allan Johannesson, kaffeservis 12 delar, Barsebäckshamn_27800a_8dbcd6f776fbe4c_lg.jpeg
27800
Nils Allan Johannesson, kaffeservis 12 delar, Barsebäckshamn
Slutpris140 SEK
Värdering250 - 300 SEK
Remmare, 4 st, höjd 13,5 cm_27801a_8dbcd935a99cfa3_lg.jpeg
27801
Remmare, 4 st, höjd 13,5 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Kaffeservis, 39 delar, "Chippendale" Rosenthal_27802a_8dbcc9aecf5ab40_lg.jpeg
27802
Kaffeservis, 39 delar, "Chippendale" Rosenthal
Slutpris100 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Kaffeservis, 32 delar, "Form 2000", Rosenthal_27803a_8dbcc9b10ea1ba0_lg.jpeg
27803
Kaffeservis, 32 delar, "Form 2000", Rosenthal
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Sylvia Leuchovius, sked, Rörstrand, signerad, längd 13,5 cm_27820a_8dbcbc23f1b6c6e_lg.jpeg
27820
Sylvia Leuchovius, sked, Rörstrand, signerad, längd 13,5 cm
Slutpris120 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Marianne Westman, skålar, 4 st, "Mon Amie", Rörstrand_27821a_8dbcc9bb3387ae3_lg.jpeg
27821
Marianne Westman, skålar, 4 st, "Mon Amie", Rörstrand
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kjell Engman, skål på fot, "Can Can", Kosta Boda, signerad, höjd 11 cm_27822a_8dbcd74b9b353b7_lg.jpeg
27822
Kjell Engman, skål på fot, "Can Can", Kosta Boda, signerad, höjd 11 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Sven Palmqvist, skål, "Selena", Orrefors, signerad_27819a_8dbcbfca60af0b6_lg.jpeg
27819
Sven Palmqvist, skål, "Selena", Orrefors, signerad
Slutpris120 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Marianne Westman, karott med lock, "Picknick", Rörstrand_27823a_8dbcbc1f33be087_lg.jpeg
27823
Marianne Westman, karott med lock, "Picknick", Rörstrand
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Miniatyrer, skålar, vaser, 8 st, bl a Wilhelm Kåge, Michael Andersen, Wallåkra_27824a_8dbcbbbba74368a_lg.jpeg
27824
Miniatyrer, skålar, vaser, 8 st, bl a Wilhelm Kåge, Michael Andersen, Wallåkra
Slutpris180 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hanne Dreutler & Arthur Zirnsack, "Jubileumsäpple", 2 st, signerade_27825a_8dbcbc2751b32a9_lg.jpeg
27825
Hanne Dreutler & Arthur Zirnsack, "Jubileumsäpple", 2 st, signerade
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Erika Lagerbielke, vinglas, 11 st, "Merlot", Orrefors, höjd 21 cm_27818a_8dbcc9b28bde6c8_lg.jpeg
27818
Erika Lagerbielke, vinglas, 11 st, "Merlot", Orrefors, höjd 21 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Handspegel, 1900-talets första hälft, längd 29 cm_27827a_8dbcbc832f5552e_lg.jpeg
27827
Handspegel, 1900-talets första hälft, längd 29 cm
Slutpris120 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Gunnar Hansson, fåglar, ett par, signerade, höjd 7,5 cm_27828a_8dbcbc7450a67c2_lg.jpeg
27828
Gunnar Hansson, fåglar, ett par, signerade, höjd 7,5 cm
Slutpris160 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bonnie Rehnqvist, vas, Törngrens, signerad, höjd 21 cm_27829a_8dbcbbd9efcdae7_lg.jpeg
27829
Bonnie Rehnqvist, vas, Törngrens, signerad, höjd 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Skålar, 5 st, "Blå Blomst", Royal Copenhagen_27830a_8dbcc9be163e83d_lg.jpeg
27830
Skålar, 5 st, "Blå Blomst", Royal Copenhagen
Slutpris250 SEK
Värdering250 - 300 SEK
Ytterfoder, 2 st, Rörstrand, 1900-talets början_27831a_8dbcbc7f3294683_lg.jpeg
27831
Ytterfoder, 2 st, Rörstrand, 1900-talets början
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Sven Palmqvist, skålar, 8 st, "Fuga", Orrefors_27833a_8dbcbbcecf14ab7_lg.jpeg
27833
Sven Palmqvist, skålar, 8 st, "Fuga", Orrefors
Slutpris500 SEK
Värdering250 - 300 SEK
Elise Glaffey, figurin, stengods, Danmark, signerad, höjd 24 cm_27826a_8dbcbc8101abca6_lg.jpeg
27826
Elise Glaffey, figurin, stengods, Danmark, signerad, höjd 24 cm
Slutpris650 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Glasfågel, Haparanda glasbruk, höjd 11,5 cm_27835a_8dbcbfcbc38a5d1_lg.jpeg
27835
Glasfågel, Haparanda glasbruk, höjd 11,5 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Tias Eckhoff, besticksuppsättning,  77 delar, "Opus", Lundtofte_27837g_8dbcb1fae31c1f9_lg.jpeg
27837
Tias Eckhoff, besticksuppsättning, 77 delar, "Opus", Lundtofte
Slutpris1 300 SEK
Värdering2 500 - 3 000 SEK
Stengodsföremål, 9 delar, delvis signerade_27838a_8dbcb1ffa6ead02_lg.jpeg
27838
Stengodsföremål, 9 delar, delvis signerade
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Askar, 2 st, onyx_27836a_8dbcbc213bb2680_lg.jpeg
27836
Askar, 2 st, onyx
Slutpris180 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Rolf Palm, kryddburkar, 8 st, höjd 7 cm_27840a_8dbcb30aa201892_lg.jpeg
27840
Rolf Palm, kryddburkar, 8 st, höjd 7 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Sejdlar, 10 st, brun glasmassa, höjd 12 cm_27841b_8dbcb307bc7336f_lg.jpeg
27841
Sejdlar, 10 st, brun glasmassa, höjd 12 cm
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Erik Höglund, ljuslykta, Boda, höjd 20 cm_27834a_8dbcbc28aaebe5d_lg.jpeg
27834
Erik Höglund, ljuslykta, Boda, höjd 20 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skålfat, Tilgmans, dekor med fåglar_27842a_8dbcbbd89b7327f_lg.jpeg
27842
Skålfat, Tilgmans, dekor med fåglar
Slutpris120 SEK
Värdering150 - 200 SEK
Gertrud Olsson, stengods, 6 delar, största diameter 25 cm_27839a_8dbcb1de4e3dd9e_lg.jpeg
27839
Gertrud Olsson, stengods, 6 delar, största diameter 25 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Arne Måryd, bordslampa, signerad, höjd 39 cm_27843a_8dbcb21e53191c7_lg.jpeg
27843
Arne Måryd, bordslampa, signerad, höjd 39 cm
Slutpris120 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Tomtar, 3 st, terrakotta, högsta 43 cm_27844a_8dbcb2054f95c63_lg.jpeg
27844
Tomtar, 3 st, terrakotta, högsta 43 cm
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ytterfoder, 5 st, "Empire", Waldemarsudde", högsta 16 cm_27846a_8dbcc9bfd211133_lg.jpeg
27846
Ytterfoder, 5 st, "Empire", Waldemarsudde", högsta 16 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Krus, skålar, 10 delar, bl a Rörstrand, Gustavsberg, höjd 20 cm_27847a_8dbcb20addbdec5_lg.jpeg
27847
Krus, skålar, 10 delar, bl a Rörstrand, Gustavsberg, höjd 20 cm
Slutpris140 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Diverse tennföremål, bl a Ljung uti Lund_27850a_8dbcb28a7dc8c91_lg.jpeg
27850
Diverse tennföremål, bl a Ljung uti Lund
Slutpris160 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Elis Bergh, glasservis, 51 delar, "Karlberg", Kosta_27851a_8dbcc9c4a5bb7f0_lg.jpeg
27851
Elis Bergh, glasservis, 51 delar, "Karlberg", Kosta
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Lockburkar, m.m., 8 delar, bl a Rosenthal, högsta 18,5 cm_27852a_8dbcc9c81eb0c0f_lg.jpeg
27852
Lockburkar, m.m., 8 delar, bl a Rosenthal, högsta 18,5 cm
Slutpris140 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Uppläggningsbestick, 2 delar, silver, GAB_27853a_8dbcbf89480aa12_lg.jpeg
27853
Uppläggningsbestick, 2 delar, silver, GAB
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Diverse silver, bestick, vikt 808,4 gram_27854a_8dbcbf8d7216685_lg.jpeg
27854
Diverse silver, bestick, vikt 808,4 gram
Slutpris3 700 SEK
Värdering3 000 - 3 500 SEK
Figuriner, prydnadssaker, 16 st, högsta 39 cm_27855a_8dbcb28746feaa2_lg.jpeg
27855
Figuriner, prydnadssaker, 16 st, högsta 39 cm
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK