Karljohans Utvalda (7/1)

Karljohans Utvalda (7/1)
Oidentifierad konstnär, olja på duk, otydligt signerad_29042a_8dbf6500efa8451_lg.jpeg
29042
Oidentifierad konstnär, olja på duk, otydligt signerad
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kopparföremål, 6 delar, bl a grytor, kanna_29044a_8dbf71f29c3f42f_lg.jpeg
29044
Kopparföremål, 6 delar, bl a grytor, kanna
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Sängöverkast, 285x160 cm_29045a_8dbf7d17f173d1a_lg.jpeg
29045
Sängöverkast, 285x160 cm
Slutpris140 SEK
Värdering250 - 300 SEK
Taklampa, Markslöjd, Ø 54 cm_29046a_8dbf7cf660d7281_lg.jpeg
29046
Taklampa, Markslöjd, Ø 54 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Samovar, gulmetall, 1900-tal, höjd 42 cm_29047a_8dbf6685a0b4a9c_lg.jpeg
29047
Samovar, gulmetall, 1900-tal, höjd 42 cm
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Eric Löfman, dessertskedar, 13 st, silver, "Sten Sture"_29102a_8dbf6611269e823_lg.jpeg
29102
Eric Löfman, dessertskedar, 13 st, silver, "Sten Sture"
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 000 - 2 500 SEK
Nysilverbestick, ett parti_29103a_8dbf66a1c7dae0c_lg.jpeg
29103
Nysilverbestick, ett parti
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Ytterfoder, ett par, "Empire", Gustavsberg_29105a_8dbf72371625754_lg.jpeg
29105
Ytterfoder, ett par, "Empire", Gustavsberg
Slutpris160 SEK
Värdering250 - 300 SEK
Figuriner, 2 st, B&G, Royal Copenhagen_29106b_8dbf660b7fab595_lg.jpeg
29106
Figuriner, 2 st, B&G, Royal Copenhagen
Slutpris120 SEK
Värdering250 - 300 SEK
Figuriner, Goebel, 3 st_29107a_8dbf660d533a810_lg.jpeg
29107
Figuriner, Goebel, 3 st
Slutpris140 SEK
Värdering250 - 300 SEK
Lillemor Mannerheim, vas, "Narciss", Upsala-Ekeby, höjd 34 cm_29108a_8dbf66099822ee6_lg.jpeg
29108
Lillemor Mannerheim, vas, "Narciss", Upsala-Ekeby, höjd 34 cm
Slutpris140 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skänk, 1900-talets första hälft_29104a_8dbf7d1eca18f2e_lg.jpeg
29104
Skänk, 1900-talets första hälft
Slutpris1 500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Figuriner, 7 st, bl a KE Iwar, Gunnar Hansson, höjd 30 cm och mindre_29110a_8dbf66882c29359_lg.jpeg
29110
Figuriner, 7 st, bl a KE Iwar, Gunnar Hansson, höjd 30 cm och mindre
SlutprisInga bud
Värdering250 - 300 SEK
Lampfot, Bumling/Knubbling, Ateljé Lyktan_29111a_8dbf658f5ff31ff_lg.jpeg
29111
Lampfot, Bumling/Knubbling, Ateljé Lyktan
Slutpris250 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Moccaservis, 12 delar, "Musselmalet", Royal Copenhagen_29109a_8dbf660ed668d67_lg.jpeg
29109
Moccaservis, 12 delar, "Musselmalet", Royal Copenhagen
Slutpris1 300 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Oidentifierad konstnär, olja på duk, 79x59 cm_29112a_8dbf7f20b61bd44_lg.jpeg
29112
Oidentifierad konstnär, olja på duk, 79x59 cm
SlutprisInga bud
Värdering250 - 300 SEK
Äldre böcker med halvfranska band, 13 st, bl. a. Leo Tolstoy_29113a_8dbf66a885b4a0a_lg.jpeg
29113
Äldre böcker med halvfranska band, 13 st, bl. a. Leo Tolstoy
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 250 SEK
Teakskål, diameter 29 cm_29115a_8dbf65e0da2122d_lg.jpeg
29115
Teakskål, diameter 29 cm
Slutpris160 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Jonas Grundell, ljusstake, Design House Stockholm_29116a_8dbf658b22c6d69_lg.jpeg
29116
Jonas Grundell, ljusstake, Design House Stockholm
Slutpris200 SEK
Värdering250 - 300 SEK
Böcker om Astronomi/Navigation, 13 st, 18/1900-tal_29117a_8dbf66ac22c5d40_lg.jpeg
29117
Böcker om Astronomi/Navigation, 13 st, 18/1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skolböcker, 18/1900-tal, 25 st, Engelska, Matematik, m.m._29118a_8dbf66ad86690e6_lg.jpeg
29118
Skolböcker, 18/1900-tal, 25 st, Engelska, Matematik, m.m.
SlutprisInga bud
Värdering250 - 300 SEK
Engelska böcker, 10 st, romaner, bl a Bernard Shaw_29119a_8dbf66ae982d1df_lg.jpeg
29119
Engelska böcker, 10 st, romaner, bl a Bernard Shaw
Slutpris100 SEK
Värdering150 - 200 SEK
Oidentifierad konstnär, olja på duk, signerad, 60x80 cm_29121a_8dbf652f03422d1_lg.jpeg
29121
Oidentifierad konstnär, olja på duk, signerad, 60x80 cm
Slutpris140 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Målarstaffli, trä, 120-183 cm_29124a_8dbf7d15d46e479_lg.jpeg
29124
Målarstaffli, trä, 120-183 cm
Slutpris120 SEK
Värdering200 - 250 SEK
Kaffeservis, 59 delar, "Pompadour", "Sanssouci", Rosenthal_29122a_8dbf724ac0ef04a_lg.jpeg
29122
Kaffeservis, 59 delar, "Pompadour", "Sanssouci", Rosenthal
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 000 - 2 500 SEK
Oidentifierad konstnär, olja på pannå, signerad, 103x55 cm_29125a_8dbf7f222f9adc9_lg.jpeg
29125
Oidentifierad konstnär, olja på pannå, signerad, 103x55 cm
Slutpris120 SEK
Värdering250 - 300 SEK
Fred Hultén, olja på duk, signerad, 47x69 cm_29127a_8dbf652bab12104_lg.jpeg
29127
Fred Hultén, olja på duk, signerad, 47x69 cm
Slutpris7 100 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Atlas över Sverige, i kassett, 1957, Generalstabens Litografiska Anstalts Förlag_29126a_8dbf7cf21beab30_lg.jpeg
29126
Atlas över Sverige, i kassett, 1957, Generalstabens Litografiska Anstalts Förlag
Slutpris120 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Helga Kai-Larsen, olja på pannå, signerad, 50x42 cm_29129a_8dbf7f2ea9db154_lg.jpeg
29129
Helga Kai-Larsen, olja på pannå, signerad, 50x42 cm
Slutpris300 SEK
Värdering250 - 300 SEK
Nicolai Coster, olja på duk, signerad, 49x59 cm_29130a_8dbf65223f3e3c6_lg.jpeg
29130
Nicolai Coster, olja på duk, signerad, 49x59 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 250 SEK
Erik Jean, olja på pannå, signerad, 28,5x17 cm_29132a_8dbf7f300c2b000_lg.jpeg
29132
Erik Jean, olja på pannå, signerad, 28,5x17 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 250 SEK
Hans Osswald, olja på pannå, signerad, 38x31 cm_29133a_8dbf7f3129776b8_lg.jpeg
29133
Hans Osswald, olja på pannå, signerad, 38x31 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Baktråg, furu, 1900-talets första hälft_29134a_8dbf7d21d180397_lg.jpeg
29134
Baktråg, furu, 1900-talets första hälft
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Engelbert Bertel-Nordström, olja på duk, signerad, 1933, 63x80 cm_29120a_8dbf65392f79a49_lg.jpeg
29120
Engelbert Bertel-Nordström, olja på duk, signerad, 1933, 63x80 cm
Slutpris550 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Rolf Nordengren, olja på pannå, signerad, 59x47 cm_29135a_8dbf7f32ff9c90e_lg.jpeg
29135
Rolf Nordengren, olja på pannå, signerad, 59x47 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skolplansch, tvåsidig, "Alkohol och brottslighet"/ "Ko"_29138a_8dbf644ded4b88b_lg.jpeg
29138
Skolplansch, tvåsidig, "Alkohol och brottslighet"/ "Ko"
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Oidentifierad konstnär, olja på duk, ej signerad, 44x51 cm_29131a_8dbf64b5b8ea7b9_lg.jpeg
29131
Oidentifierad konstnär, olja på duk, ej signerad, 44x51 cm
Slutpris950 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skolplansch, Svenska Växter_29140a_8dbf6449d0e424a_lg.jpeg
29140
Skolplansch, Svenska Växter
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skolplansch, "Svamptavla IV"_29141a_8dbf644ac341077_lg.jpeg
29141
Skolplansch, "Svamptavla IV"
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Gösta Asp, olja på pannå, signerad, 42x71 cm_29139a_8dbf6483348b9d6_lg.jpeg
29139
Gösta Asp, olja på pannå, signerad, 42x71 cm
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Inge Törner, olja på duk, signerad, mått med ram 45 x 37 cm_29142a_8dbf648196f01f6_lg.jpeg
29142
Inge Törner, olja på duk, signerad, mått med ram 45 x 37 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Stereo, Beomaster 900, Bang & Olufsen_29143a_8dbf7e9a70dacf0_lg.jpeg
29143
Stereo, Beomaster 900, Bang & Olufsen
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Oidentifierad konstnär, olja på pannå, ej signerad, 45x34 cm_29144a_8dbf7f357e93b61_lg.jpeg
29144
Oidentifierad konstnär, olja på pannå, ej signerad, 45x34 cm
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 250 SEK
Olof Arén, olja på papp, signerad, 48,5x35 cm_29145a_8dbf7f36f2ce99f_lg.jpeg
29145
Olof Arén, olja på papp, signerad, 48,5x35 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Arndt Ingemar Emilsson, olja på pannå, signerad, 33x30,5 cm_29146a_8dbf646c55325ea_lg.jpeg
29146
Arndt Ingemar Emilsson, olja på pannå, signerad, 33x30,5 cm
Slutpris120 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Oidentifierad konstnär, olja på duk, signerad, 22x27 cm_29148a_8dbf646d609b269_lg.jpeg
29148
Oidentifierad konstnär, olja på duk, signerad, 22x27 cm
SlutprisInga bud
Värdering150 - 200 SEK
Sockerlåda, tittskåp_29149a_8dbf669ecc1a058_lg.jpeg
29149
Sockerlåda, tittskåp
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bordslampa, metall och trä, 50-tal, höjd 40 cm_29147a_8dbf668479ffb6e_lg.jpeg
29147
Bordslampa, metall och trä, 50-tal, höjd 40 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK