23588 Tora Vega Holmström, mapp med teckningar, skisser, korrespondens, m.m.

23588a_8db279e05d03d2c_med.jpeg
  • 23588a_8db279e05d03d2c_sm.jpeg
  • 23588b_8db279e05cb7d87_sm.jpeg
  • 23588c_8db279e0615088f_sm.jpeg
  • 23588d_8db279e06b6d8d9_sm.jpeg
  • 23588e_8db279e060d4711_sm.jpeg
  • 23588f_8db279e05ca2a8b_sm.jpeg
  • 23588g_8db279e061a877e_sm.jpeg
  • 23588h_8db279e05cd948d_sm.jpeg

Tora Vega Holmström, mapp med teckningar, skisser, korrespondens, innehållande 13 st originalverk/skisser av Tora Vega Holmström samt 2 st av Ester Almqvist, m.m.

Maskinskrivet brev, signerat "Marianne", innehållande vykort med motiv av Ester Almqvist signerat "Tora Holmström" samt två tuschteckningar; "Rovigno, 1922" signera "E.A." samt "Cittànova

Kuvert med avsändare "Fru Anne Holmström" och mottagare "Konstnären Fröken Tora Holmström" innehållande bläckskiss; "Marseille 1951"

Handmålat och handskrivet vykort med tre figurer mot mörk stadsbakgrund, mottagare "Herr Torsten Holmström", signerat "Tora"

Kuvert adresserat till "Fröken Tora Holmström, Wisby", avsändare "C.J. Holmström, Malmö"

Blyertsskiss av tjur, ej signerad, ca 29,5 x 23,5 cm

Kolteckning föreställande tre personer, ej signerad, ca 17 x 20 cm

Blyertsskiss av tjur samt landskap, ej signerade, mått ca 11 x 7,5 cm respektive 18 x 17 cm

Blyertsskiss av person med häst, även baksida med skiss, daterad 1912, ej signerad, 19 x 25 cm

Kvinnostudie, blyerts, monogramsignerad "TVH", ca 21,5 x 27,5 cm

Olja på duk, föreställande hand, ej signerad, ca 37 x 35,5 cm, hål efter nubb längs kant

Skiss föreställande arbetande människor, ej signerad, ca 26 x 14 cm

Bläckskiss, "Marseille", monogramsignerad "TVH", ca 19,5 x 16 cm

Kolteckning, "Nävermannen", daterad 1912, monogramsignerad "TVH", ca 10,5 x 20 cm

Kolteckning, "Soska", daterad 1912, monogramsignerad "TVH", ca 16,5 x 22 cm

  • Skick:Bruksslitage, skador, revor, smuts
  • Proveniens:Från hemmet av Ebbe Jönsson, känd samlare av bl. a. Tora Vega Holmström. Bidragande bland annat till Birgit Rausings bok om Holmström.

Värdering3 000 - 4 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)40 SEK
Fraktavgift (från)270 SEK
*Följerätt tillkommer