Karljohans Utvalda (2/4)
- Konst och grafikRensa filter
23332
Jean Wilton, olja på duk, signerad, 63x95 cm
Slutpris180 SEK
Värdering500 - 600 SEK
23395
Andy Warhol (e.), "Marilyn Monroe", screentryck, 93x93 cm
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
23396
Nils E Johansson, litografi, E.A., 41x47 cm
Slutpris140 SEK
Värdering300 - 400 SEK
23412
Skolaffisch, religös, 1900-tal, 72x92 cm
Slutpris100 SEK
Värdering150 - 200 SEK
23413
Fotografier, 2 st, äldre, handkolorerade, 35x61 cm och mindre
Slutpris120 SEK
Värdering200 - 300 SEK
23415
Heinz Erret, keramiktavla, Gustavsberg, 21x33,5 cm
Slutpris120 SEK
Värdering200 - 250 SEK
23463
Bengt Orup, färglitografi, 142/200, signerad, 37x46 cm
Slutpris200 SEK
Värdering600 - 800 SEK
23473
Ove Vaksberg, serigrafi, 237/299, signerad, 67x45 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
23484
Joy Egnel, etsning, 1/50, signerad, 61x52 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
23486
Jukka Vänttinen, etsning, 58/150, signerad, 68x41 cm
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 600 SEK
23487
Cai Selander, akvarellerad etsning, "Jag- en europé", signerad, numrerad 9/150
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
23488
Evy Låås, litografi, "Kopp utan öra", 119/325, signerad, 48x44 cm
SlutprisInga bud
Värdering150 - 200 SEK
23489
Åke W Hansson, etsning, signerad, numrerad 112/150
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
23490
Nils Artur Nilsson, färglitografi, signerad, numrerad 208/225
Slutpris140 SEK
Värdering500 - 700 SEK
23491
Oidentifierad konstnär, etsning, "Balans", signerad, numrerad 67/100
Slutpris180 SEK
Värdering200 - 300 SEK
23492
Sven Erik Lund, olja på duk, signerad
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
23496
Tore Nilsson, olja på duk, signerad, 43x35 cm
Slutpris160 SEK
Värdering500 - 600 SEK
23497
Sigfrid Bengtsson, olja på duk, signerad, 33x41 cm
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
23499
Bengt Ossler, olja på duk, signerad, 41x35 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
23500
Hedvig Skarstedt, olja på pannå, signerad, 41x34 cm
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
23498
Nils-Folke Knafve, olja på pannå, signerad, 41x33 cm
Slutpris750 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
23502
Hans Ripa, olja på duk, signerad, 50x58 cm
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
23503
Bengt Orup, litografier, 4 st, 156/200, signerade, 104x32 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
23504
Jörgen Fogelquist, litografi, 10/250, signerad, 75x57 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
23505
Leopold Fare, litografi, 146/150, signerad, 62x80 cm
Slutpris140 SEK
Värdering300 - 400 SEK
23507
Oidentifierad konstnär, olja på duk, signerad, 51x41 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 250 SEK
23508
Walter Liljenberg, olja på duk, signerad, 103x45 cm
Slutpris140 SEK
Värdering250 - 300 SEK
23510
Tedde Rhodin, olja på duk, signerad, 65x55 cm
SlutprisInga bud
Värdering250 - 300 SEK
23501
Barbro Bäckström, relief, "Sovare", 40/1000, 22x16 cm
Slutpris200 SEK
Värdering500 - 600 SEK
23582
Vera Hagman, textilapplikation, signerad, 75x94 cm
SlutprisInga bud
Värdering250 - 300 SEK
23587
Diverse konst i mapp, ca 20 st originalverk, grafiska blad, tryck, m.m., bl. a. Brita af Klercker
Slutpris200 SEK
Värdering500 - 600 SEK
23586
Sigfrid Bengtsson, större samling, original, grafik
Slutpris250 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
23588
Tora Vega Holmström, mapp med teckningar, skisser, korrespondens, m.m.
Slutpris6 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
23673
Jack Ulvensten (1911-1982), olja på pannå, signerad
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
23675
Oidentifierad konstnär, olja på pannå, signerad
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK