Keramik & Glasspecial KG03 (9/4)

Vårens andra temaauktion samlar ett litet urval bland de bästa som (främst) svenska keramiker och glaskonstnärer kunnat erbjuda.

Vaser, skålar, fat och ytterfoder från bl. a. Wilhelm Kåge, Bertil Vallien, Edvin Öhrström, Ingeborg Lundin, Alf Wallander, Hanne Dreutler, Erik Höglund och Stig Lindberg.

Totalt 81 rop.

Gertrud Lönegren, vas, stengods, Rörstrand, höjd 19,5 cm_23751a_8db2bce2023089e_lg.jpeg
23751
Gertrud Lönegren, vas, stengods, Rörstrand, höjd 19,5 cm
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Einar Johansen, bordslampa, stengods, Söholm, Danmark, höjd 33 cm_23728a_8db2bc84a151b45_lg.jpeg
23728
Einar Johansen, bordslampa, stengods, Söholm, Danmark, höjd 33 cm
Slutpris550 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Einar Johansen, vas, stengods, Söholm, Danmark, höjd 25 cm_23752a_8db2bce3c6b0e49_lg.jpeg
23752
Einar Johansen, vas, stengods, Söholm, Danmark, höjd 25 cm
Slutpris100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
En samling skålar, 3 st, urinvånararbeten, USA, Ø 17 cm och mindre_23755a_8db2bcf0d205213_lg.jpeg
23755
En samling skålar, 3 st, urinvånararbeten, USA, Ø 17 cm och mindre
Slutpris200 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Josef Ekberg, ljusstakar, ett par, flintgods, Gustavsberg, höjd 15 cm_23753a_8db2bceea9bc632_lg.jpeg
23753
Josef Ekberg, ljusstakar, ett par, flintgods, Gustavsberg, höjd 15 cm
Slutpris250 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Takkrona, metall/glas, Bergdala Glasbruk, Ø 42 cm_23756a_8db2bcf30d65152_lg.jpeg
23756
Takkrona, metall/glas, Bergdala Glasbruk, Ø 42 cm
Slutpris120 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Wilhelm Kåge, vas och skål, "Carrara", Gustavsberg_23758a_8db2bcfba343b2c_lg.jpeg
23758
Wilhelm Kåge, vas och skål, "Carrara", Gustavsberg
Slutpris180 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Erik Höglund, ljusstakar, glas/smide, Boda, höjd ca 31,5 cm och mindre_23773a_8db2e163103f7a9_lg.jpeg
23773
Erik Höglund, ljusstakar, glas/smide, Boda, höjd ca 31,5 cm och mindre
Slutpris750 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Fat, lergods, 60-tal, Cantagalli, Italien_23776a_8db2c78aee58689_lg.jpeg
23776
Fat, lergods, 60-tal, Cantagalli, Italien
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Rudolf Nilsson, skål, stengods, signerad, Höganäs, Ø 11,5 cm_23775a_8db2c805dd31411_lg.jpeg
23775
Rudolf Nilsson, skål, stengods, signerad, Höganäs, Ø 11,5 cm
Slutpris120 SEK
Värdering250 - 300 SEK
Olle Alberius, vaser, fat, "Sarek", Rörstrand, höjd 30,5 cm_23774a_8db2bd02c375034_lg.jpeg
23774
Olle Alberius, vaser, fat, "Sarek", Rörstrand, höjd 30,5 cm
Slutpris300 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Inger Persson, vas, "Pop", Rörstrand, höjd 12,5 cm_23778a_8db2c790ae1c849_lg.jpeg
23778
Inger Persson, vas, "Pop", Rörstrand, höjd 12,5 cm
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Vas, jugend, flintgods, tidigt 1900-tal, Rörstrand, höjd 12,5 cm_23777a_8db2c78f7f8943c_lg.jpeg
23777
Vas, jugend, flintgods, tidigt 1900-tal, Rörstrand, höjd 12,5 cm
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Fat, jugend, porslin, 1903, Rörstrand, längd 12 cm_23780a_8db2e16411b630c_lg.jpeg
23780
Fat, jugend, porslin, 1903, Rörstrand, längd 12 cm
Slutpris450 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Vaser, 2 st, art deco, Höganäs, Gertrud Lönegren, höjd 14,5 cm och mindre_23784a_8db2c7a5fded374_lg.jpeg
23784
Vaser, 2 st, art deco, Höganäs, Gertrud Lönegren, höjd 14,5 cm och mindre
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Gunnar Nylund, vas, fat, "Eklöv", Rörstrand, höjd 32 cm och mindre_23779a_8db2c79bbed4410_lg.jpeg
23779
Gunnar Nylund, vas, fat, "Eklöv", Rörstrand, höjd 32 cm och mindre
Slutpris250 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Gunnar Nylund, vas, "Shark Tooth", Strömbergshyttan, höjd 16 cm_23785a_8db2c7a865f9996_lg.jpeg
23785
Gunnar Nylund, vas, "Shark Tooth", Strömbergshyttan, höjd 16 cm
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Erik Höglund, glas, vas, ytterfoder, Boda, höjd 18 cm och mindre_23787a_8db2e135c616418_lg.jpeg
23787
Erik Höglund, glas, vas, ytterfoder, Boda, höjd 18 cm och mindre
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Erik Höglund, glas, 5 delar, Boda, Ø 21 cm och mindre_23786a_8db2e12cb57bf02_lg.jpeg
23786
Erik Höglund, glas, 5 delar, Boda, Ø 21 cm och mindre
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Alf Wallander, vas, jugend, tidigt 1900-tal, Rörstrand, höjd 22 cm_23789a_8db2e13f0c9bee9_lg.jpeg
23789
Alf Wallander, vas, jugend, tidigt 1900-tal, Rörstrand, höjd 22 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 500 - 3 000 SEK
Rosa Ljung, skålar, ett par, "Kronärtskocka", Ø 16,5 cm_23788a_8db2e14050ed786_lg.jpeg
23788
Rosa Ljung, skålar, ett par, "Kronärtskocka", Ø 16,5 cm
Slutpris180 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ove Sandberg, bordslampa, glas, signerad, Kosta, höjd 49 cm_23809a_8db2c7f0c5df6c0_lg.jpeg
23809
Ove Sandberg, bordslampa, glas, signerad, Kosta, höjd 49 cm
Slutpris850 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Alexis Soto, vas, signerad, höjd 22,5 cm_23810a_8db2e12690e2f08_lg.jpeg
23810
Alexis Soto, vas, signerad, höjd 22,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
V Nason, skulptur, delfin, Murano, Italien, höjd 30 cm_23792a_8db2e1625ec761f_lg.jpeg
23792
V Nason, skulptur, delfin, Murano, Italien, höjd 30 cm
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Asta Strömberg, skål, signerad, Strömbergshyttan, Ø 13 cm_23808a_8db2e1246a9e834_lg.jpeg
23808
Asta Strömberg, skål, signerad, Strömbergshyttan, Ø 13 cm
Slutpris180 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Gunnel Sahlin, vas, signerad, Kosta Boda, höjd 26 cm_23824a_8db2c7fcd9966c8_lg.jpeg
23824
Gunnel Sahlin, vas, signerad, Kosta Boda, höjd 26 cm
Slutpris200 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Erik Höglund, skål, vas, signerade, Boda _23826a_8db2c801cab657b_lg.jpeg
23826
Erik Höglund, skål, vas, signerade, Boda
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Olle Brozén, vas, graalteknik, Kosta Boda, höjd 30 cm_23811a_8db2e236fe057f1_lg.jpeg
23811
Olle Brozén, vas, graalteknik, Kosta Boda, höjd 30 cm
Slutpris450 SEK
Värdering350 - 450 SEK
Ulrica Hydman-Vallien, vas, "Birdy", signerad, Kosta Boda, höjd 26 cm_23857a_8db2dd7327f01fd_lg.jpeg
23857
Ulrica Hydman-Vallien, vas, "Birdy", signerad, Kosta Boda, höjd 26 cm
Slutpris650 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
John Andersson, vaser, 2 st, Andersson & Johansson Ateljé, höjd 21 cm och mindre_23825a_8db2c7ffb19d33d_lg.jpeg
23825
John Andersson, vaser, 2 st, Andersson & Johansson Ateljé, höjd 21 cm och mindre
Slutpris160 SEK
Värdering300 - 400 SEK
V Nason, skulptur, tjur, Murano, Italien, längd 29 cm_23791a_8db2c7d94b0334a_lg.jpeg
23791
V Nason, skulptur, tjur, Murano, Italien, längd 29 cm
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Christian Thomsen, figurin, faun, Royal Copenhagen, höjd 12,5 cm_23790a_8db2c7d773786b0_lg.jpeg
23790
Christian Thomsen, figurin, faun, Royal Copenhagen, höjd 12,5 cm
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK