Karljohans Utvalda (16/4)

Karljohans Utvalda (16/4)
Figuriner, 8 st, Tyskland, högsta 16 cm_23561a_8db30fe4e3e3110_lg.jpeg
23561
Figuriner, 8 st, Tyskland, högsta 16 cm
Slutpris120 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Royal Copenhagen, tallrikar och fat, 13 delar "Fajance"_23562a_8db311664d69322_lg.jpeg
23562
Royal Copenhagen, tallrikar och fat, 13 delar "Fajance"
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Figurin, "Schäferhund", Bing & Gröndahl, 2197, höjd 10 cm_23563a_8db31009bdbfb21_lg.jpeg
23563
Figurin, "Schäferhund", Bing & Gröndahl, 2197, höjd 10 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Figurin, Wallendorf, höjd 17 cm_23564a_8db3100ae73ae5f_lg.jpeg
23564
Figurin, Wallendorf, höjd 17 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Marianne Westman, skärbräda, "Rosi", Rörstrand, d 29 cm_23565a_8db3395dda43a8b_lg.jpeg
23565
Marianne Westman, skärbräda, "Rosi", Rörstrand, d 29 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Gräddkanna, sockerskål, med bricka och tänger, nysilver_23570a_8db310062026ef4_lg.jpeg
23570
Gräddkanna, sockerskål, med bricka och tänger, nysilver
SlutprisInga bud
Värdering150 - 200 SEK
Ytterfoder, Snäcka", Rörstrand, höjd 14,5 cm_23566a_8db3100460c590a_lg.jpeg
23566
Ytterfoder, Snäcka", Rörstrand, höjd 14,5 cm
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Vas, Nittsjö, höjd 20 cm_23571a_8db3101d21666ca_lg.jpeg
23571
Vas, Nittsjö, höjd 20 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Glasfrukter, 2 st, högsta 13 cm_23572a_8db3100865ab095_lg.jpeg
23572
Glasfrukter, 2 st, högsta 13 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Marianne Westman, bringare, "Picknick", Rörstrand, höjd 13,5 cm_23573a_8db3101f66045cd_lg.jpeg
23573
Marianne Westman, bringare, "Picknick", Rörstrand, höjd 13,5 cm
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Goebel, Hummel, samlartallrikar, 25 st, med trätavla_23576a_8db30f82e4b5c67_lg.jpeg
23576
Goebel, Hummel, samlartallrikar, 25 st, med trätavla
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kaffefat, 11 st, "Ostindia", Rörstrand, diameter 14 cm_23569a_8db33961d878ebe_lg.jpeg
23569
Kaffefat, 11 st, "Ostindia", Rörstrand, diameter 14 cm
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Figuriner, 3 st, Hummel, Goebel, högsta 14,5 cm_23579a_8db3100bc556a61_lg.jpeg
23579
Figuriner, 3 st, Hummel, Goebel, högsta 14,5 cm
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Krus, 2 st, Rörstrand, Göteborg, högsta 25 cm_23581a_8db26d4d1b67b30_lg.jpeg
23581
Krus, 2 st, Rörstrand, Göteborg, högsta 25 cm
Slutpris140 SEK
Värdering300 - 500 SEK
Vicke Lindstrand, glasservis, 49 delar, "Sickan", Kosta_23584a_8db31c702097593_lg.jpeg
23584
Vicke Lindstrand, glasservis, 49 delar, "Sickan", Kosta
Slutpris300 SEK
Värdering800 - 1 200 SEK
Skålar, fat, 3 st, diameter 37 cm och mindre_23585a_8db31c6e29044da_lg.jpeg
23585
Skålar, fat, 3 st, diameter 37 cm och mindre
Slutpris160 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Porslin, fotogenlampa, 5 delar, m.m._23589a_8db30fd3f170ead_lg.jpeg
23589
Porslin, fotogenlampa, 5 delar, m.m.
Slutpris100 SEK
Värdering150 - 200 SEK
Takkrona, med prismor, Ø 36 cm_23590a_8db31c7d6b2dff4_lg.jpeg
23590
Takkrona, med prismor, Ø 36 cm
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Takkrona, Royal Doulton, Ø 50 cm_23591a_8db31c847a03371_lg.jpeg
23591
Takkrona, Royal Doulton, Ø 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Sören Viberg, olja på pannå, signerad, 29x24 cm_23592a_8db31d43e9fd623_lg.jpeg
23592
Sören Viberg, olja på pannå, signerad, 29x24 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Thure Sigurd Wahlström, blandteknik, signerad, 37x31 cm_23593a_8db31d426b7f8cc_lg.jpeg
23593
Thure Sigurd Wahlström, blandteknik, signerad, 37x31 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Lennart Möller, olja på duk, signerad, 48x38 cm_23594a_8db31d468080ec7_lg.jpeg
23594
Lennart Möller, olja på duk, signerad, 48x38 cm
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Carl Erik Trulsson, olja på duk, signerad, 41x32 cm_23595a_8db31d45125a621_lg.jpeg
23595
Carl Erik Trulsson, olja på duk, signerad, 41x32 cm
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Tallrikar, 12 st, Deco, diameter 22 cm_23602a_8db30f9e7e4a410_lg.jpeg
23602
Tallrikar, 12 st, Deco, diameter 22 cm
Slutpris550 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Ainar Axelsson, bestick, 36 delar, "Extreme", bakelit/stål, Gabis_23604a_8db30fd9ef75203_lg.jpeg
23604
Ainar Axelsson, bestick, 36 delar, "Extreme", bakelit/stål, Gabis
Slutpris650 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Roger Malmström, litografier, 3 st, X/100, signerade, 56x46 cm_23605a_8db339163d43e28_lg.jpeg
23605
Roger Malmström, litografier, 3 st, X/100, signerade, 56x46 cm
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Anders Zorn (e.), tryck, etsningar i reproduktion, 12 st, Bengtsson Lito_23603a_8db33864e0a389f_lg.jpeg
23603
Anders Zorn (e.), tryck, etsningar i reproduktion, 12 st, Bengtsson Lito
Slutpris800 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Brädspel, 6 st, bl. a. Alfapet_23606a_8db30f5934f0b40_lg.jpeg
23606
Brädspel, 6 st, bl. a. Alfapet
SlutprisInga bud
Värdering200 - 250 SEK
Mässingsljussakar, 3 st, bl. a. Menorah_23607a_8db30f5a1cca7b2_lg.jpeg
23607
Mässingsljussakar, 3 st, bl. a. Menorah
Slutpris120 SEK
Värdering250 - 300 SEK
Nattljusstakar, mässing, ett par_23608a_8db339664fdcb7a_lg.jpeg
23608
Nattljusstakar, mässing, ett par
Slutpris200 SEK
Värdering250 - 300 SEK
Dockor, 3 st, porslin, 1900-tal_23609a_8db30f5b6b931bf_lg.jpeg
23609
Dockor, 3 st, porslin, 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Keramik, 3 delar, bl. a. Arthur Percy samt kakburk_23610a_8db30f5cd227c7c_lg.jpeg
23610
Keramik, 3 delar, bl. a. Arthur Percy samt kakburk
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 250 SEK
Speldosa, tekanna, "Tea for Two", höjd 16,5 cm_23611a_8db31026753124a_lg.jpeg
23611
Speldosa, tekanna, "Tea for Two", höjd 16,5 cm
Slutpris200 SEK
Värdering250 - 300 SEK
Mått, 4 st, zinkplåt, 1 liter och mindre_23612a_8db31038bd300e9_lg.jpeg
23612
Mått, 4 st, zinkplåt, 1 liter och mindre
SlutprisInga bud
Värdering150 - 200 SEK
Gunnar Norrman, torrnålsgravyr, signerad, numrerad 12/23_23667a_8db3390abf28082_lg.jpeg
23667
Gunnar Norrman, torrnålsgravyr, signerad, numrerad 12/23
Slutpris180 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Taklampa, jugend, metall/glas, Ø 40 cm_23668a_8db31c860961f39_lg.jpeg
23668
Taklampa, jugend, metall/glas, Ø 40 cm
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Harman Kardon, datorhögtalare, "SoundSticks"_23683a_8db30fdf0034de7_lg.jpeg
23683
Harman Kardon, datorhögtalare, "SoundSticks"
Slutpris120 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Höganäs. lockburkar, 3 st_23684a_8db31042c939101_lg.jpeg
23684
Höganäs. lockburkar, 3 st
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Fiskfat, "Peking", Gustavsberg, längd 59 cm_23685a_8db30fdde4ef7d1_lg.jpeg
23685
Fiskfat, "Peking", Gustavsberg, längd 59 cm
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Emmafåtölj, trä/textil, tidigt 1900-tal_23701a_8db31ca56f31ff7_lg.jpeg
23701
Emmafåtölj, trä/textil, tidigt 1900-tal
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Anna Ehrner, taklampa, "Anna", Ateljé Lyktan_23731a_8db336e03c31b4a_lg.jpeg
23731
Anna Ehrner, taklampa, "Anna", Ateljé Lyktan
Slutpris100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Oidentifierad konstnär, olja på duk, signerad, 53x43 cm_23732a_8db31d33ccbf164_lg.jpeg
23732
Oidentifierad konstnär, olja på duk, signerad, 53x43 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Ove Vaksberg, litografi, 142/299, signerad, 58x53 cm_23735a_8db3390da9ad1ea_lg.jpeg
23735
Ove Vaksberg, litografi, 142/299, signerad, 58x53 cm
Slutpris750 SEK
Värdering1 300 - 1 500 SEK
Gustav Rudberg, litografier, 2 st, signerade, 38x34 cm och mindre_23733a_8db3390f76e13f8_lg.jpeg
23733
Gustav Rudberg, litografier, 2 st, signerade, 38x34 cm och mindre
Slutpris180 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Oidentifierad konstnär, akvarell, signerad, 83x60 cm_23736a_8db3390e16f61fa_lg.jpeg
23736
Oidentifierad konstnär, akvarell, signerad, 83x60 cm
Slutpris100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Gustav Rudberg, litografier, 2 st, signerade, 34x38 cm och mindre_23734a_8db339105131d9f_lg.jpeg
23734
Gustav Rudberg, litografier, 2 st, signerade, 34x38 cm och mindre
Slutpris180 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ingegerd Silow, matta, rölakan_23742a_8db33721ef69bee_lg.jpeg
23742
Ingegerd Silow, matta, rölakan
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Fjällripa, taxidermi, höjd 35 cm_23757a_8db33952e434260_lg.jpeg
23757
Fjällripa, taxidermi, höjd 35 cm
Slutpris300 SEK
Värdering500 - 600 SEK