Karljohans Utvalda (18/2)
- Konst och grafikRensa filter
29837
Bert Johnny Nilsson, litografi, signerad, numrerad 289/400
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
29838
Herman Struck, etsning, porträtt av Arthur Nikisch, signerad
Slutpris160 SEK
Värdering500 - 600 SEK
29836
Sven Nilsson, olja, porträtt, signerad
Slutpris3 100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
29842
Gottfrid Olsson, gouache, signerad, 52x45 cm
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
29843
Curt Olson, olja på pannå, signerad, 133x42 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
29841
Oidentifierad konstnär, olja på pannå, signerad, 53x45 cm
Slutpris160 SEK
Värdering300 - 400 SEK
29847
Knut Grane, litografi, 67/310, signerad, 53x56 cm
Slutpris300 SEK
Värdering250 - 300 SEK
29848
Bernt Jonasson, litografi, 274/300, signerad, 55x42 cm
Slutpris200 SEK
Värdering250 - 300 SEK
29850
Bengt Hillgrund, olja på duk, signerad
Slutpris100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
29839
Oidentifierad konstnär, olja på duk, signerad, 83x72 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
29919
John Bauer, teckning, dubbelsidig, signerad, 33x40 cm
Slutpris6 600 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK
29920
Nils Kreuger, teckning, signerad, 35x28 cm
Slutpris2 500 SEK
Värdering2 000 - 2 500 SEK
29921
Nils Kreuger, teckning, ej signerad, 26x37,5 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
29923
Nils Kreuger, teckning, signerad, 43,5x31,5 cm
Slutpris350 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
29925
Nils Kreuger, pastell, ej signerad, 64x37 cm
Slutpris700 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
29926
Nils Kreuger, kol på duk, signerad, 50x63 cm
Slutpris2 900 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
29930
Olga Lanner, olja på pannå, signerad, 72x65 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
29927
Pontus Lanner, blandteknik, signerad, 24x33 cm
Slutpris4 700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
29933
Jens Gustavsen, olja på duk, signerad, 77x67 cm
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
29932
Allan Erwö, olja på duk, signerad, 70x33 cm
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
29970
Oidentifierad konstnär, olja på duk, signerad, 71x62 cm
Slutpris250 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
29971
Osvald Rasmussen, olja på duk, signerad
Slutpris140 SEK
Värdering300 - 400 SEK
29973
Arne Ringström, olja på duk, signerad
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
29974
Krister Lindell, etsning, signerad, numrerad 173/200
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
29975
Vagn Jakobsen, litografi, signerad, 57x45 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
29976
Erwin Andersson, litografi, signerad
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
29977
Jörgen Fogelquist, litografi, signerad, numrerad 103/175
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
29978
Oidentifierad konstnär, tusch, signerad, 52x66 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
29972
Erwin Andersson, olja på duk, "Vass", signerad
Slutpris3 900 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
29987
Yrjö Edelmann, gouache, signerad, 75x57 cm
Slutpris4 100 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
30011
Jussi Taipaleenmäki, litografier, 5 st, lösa blad, signerade, numrerade
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
29759
Oidentifierad konstnär, olja på duk, signerad, 26,5x31 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
29690
Raoul Dufy, utställningsaffisch, Tate, 73x63 cm
SlutprisInga bud
Värdering250 - 300 SEK
29627
Oidentifierad konstnär, olja på duk, signerad, 80x63 cm
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK