Karljohans Utvalda (28/4)
31706
Glasföremål, 8 st, högsta 20,5 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
31716
Ilse Roempke, textiltryck, "Familj"
Slutpris180 SEK
Värdering250 - 300 SEK
31717
Kamera, Konica C35
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
31718
Plädar, 2 st, bl. a. Berger
Slutpris160 SEK
Värdering250 - 300 SEK
31715
Ingalill Sjöblom, väggbonad, "Montesuma"
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
31719
Taklampa, glas, koppar, höjd ca 30 cm
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
31720
Kopparföremål, 3 delar, högsta 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
31721
Kockums, stekgryta med lock, stekpanna
Slutpris100 SEK
Värdering250 - 300 SEK
31723
Telefon, "Kobra", LM Ericsson
Slutpris200 SEK
Värdering250 - 300 SEK
31725
Tygmärken, klistermärken, ett parti
Slutpris140 SEK
Värdering200 - 300 SEK
31726
Leksaker, Transformers, bilar, m.m.
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
31727
Brio, tågbana, ett parti
Slutpris350 SEK
Värdering250 - 300 SEK
31724
Ångmaskin, stenciler, leksaksbil, m.m.
Slutpris120 SEK
Värdering300 - 400 SEK
31728
Bertil Vallien, glasservis, 48 delar, "Chateau", Kosta Boda
Slutpris2 100 SEK
Värdering2 000 - 2 500 SEK
31729
Ytterfoder, 2 st, Alcobaca, högsta 19,5 cm
Slutpris160 SEK
Värdering200 - 300 SEK
31722
Smurfar, med tillbehör, ett parti
Slutpris180 SEK
Värdering300 - 400 SEK
31730
Cognacskupor, 8 st, höjd 9 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
31732
Vägglampetter ett par, höjd ca 25 cm
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
31733
Erika Lagerbielke, vas, Orrefors, höjd 22 cm
Slutpris120 SEK
Värdering200 - 300 SEK
31734
Kaffeservis, 38 delar, "Måsen", B&G
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
31731
Miniatyrer, 4 st, Carl-Harry Stålhane, John Andersson, Wallåkra
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
31736
Matservis, 41 delar, "Stratford Stage", Staffordshire
Slutpris650 SEK
Värdering400 - 500 SEK
31737
Kaffeservis, 35 delar, "Prairie Rose", Royal Albert
Slutpris650 SEK
Värdering400 - 500 SEK
31750
Matservis, 53 delar, KPM Krister
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
31757
Sittpuffar, 2 st, läder
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
31758
Oidentifierad konstnär, olja på duk, blomstestilleben
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
31759
Skål på fot, Stjärnmetall
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
31767
Erwin Andersson, olja på duk, "Landskap med liggande tjur", signerad
Slutpris750 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
31768
Lillemor Rudolf-Hall, olja på duk, signerad á tergo
Slutpris1 700 SEK
Värdering600 - 800 SEK
31769
Hildegard Falk, olja på duk, landskapsmotiv, signerad, 69x55 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
31770
Elsa Mårtensson, olja på duk, signerad, 64x53 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
31771
Elsa Mårtensson, olja på duk, gårdsmotiv med vagnar, signerad, 64x53 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
31772
Hartvig Schalin, akvarell, landskapsmotiv, signerad, 45x40 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
31773
Jules Schyl, litografi, "Malmö Rådhus", signerad i trycket, 42x62 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
31774
Anton Fagerberg, akvarell, motiv med blommor, signerad, 42x53 cm
SlutprisInga bud
Värdering250 - 300 SEK
31775
Åke Arenhill, litografi, "Skånelänga", signerad, 60x45 cm
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
31776
Åke Arenhill, litografi, motiv med mölla, signerad, 60x45 cm
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
31777
Carl Riborg, olja på duk, motiv med mölla, signerad, 59x31 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
31778
Gurli Lindrooth, olja på duk, signerad, 54x45 cm
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
31779
Oidentifierad konstnär, olja på pannå, landskapsmotiv, 60x41 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
31780
Carl Riborg, olja på duk, kustmotiv med båtar, signerad, 55x28 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
31782
Eddie Valenta, olja på pannå, stadsmotiv, signerad, 37x38 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
31783
Hildegard Falk, teckningar, 2 st, signerade, 52x69 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
31784
Hildegard Falk, teckning, signerad, 88x68 cm
Slutpris120 SEK
Värdering300 - 400 SEK
31785
Hildegard Falk, etsning, "Utanför mitt fönster", signerad, numrerad 26/35, 79x72 cm
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
31787
Hildegard Falk, litografi, "Kärr vid Öved", signerad, numrerad 7/50, 74x58 cm
SlutprisInga bud
Värdering250 - 300 SEK
31789
Oidentifierad konstnär, olja på duk, signerad C Rasmusson, 60x71 cm
SlutprisInga bud
Värdering250 - 300 SEK
31790
Stig Lindberg, muggar, 5 st, bl a "Fallande Löv"
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK