Karljohans Utvalda (28/4)
31990
Bänk, furu, längd 117 cm
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
31992
Bänk, furu, längd 149 cm
Slutpris250 SEK
Värdering250 - 300 SEK
31994
Stegpall, metall/trä, höjd 64 cm
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
31997
Piedestal, tidningsbord, bambu/rotting, höjd 62 cm och mindre
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 250 SEK
31998
Klappstol, metall/vinyl, 60-tal
SlutprisInga bud
Värdering250 - 300 SEK
32000
Karl-Erik Ekselius, soffbord, teak, teak, 60-tal, JOC Vetlanda
Slutpris350 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
31957
Carl Malmsten, sideboard, ek, "Herrgården", Bodafors
Slutpris6 600 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
32002
Soffbord, s.k. "Butler's Tray", ek, 1900-tal, längd 137 cm
Slutpris100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
32003
Stegpall, trä, höjd 61 cm
Slutpris160 SEK
Värdering200 - 250 SEK
32001
Slagbord, furu, 1900-tal, längd 150 cm
Slutpris120 SEK
Värdering400 - 500 SEK
32005
Fåtöljer, ett par, trä/plysch, Fagas, Danmark
Slutpris300 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
31961
Cykel, Monark, Classic, 26 tum, ca 2010
Slutpris2 300 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
32006
Slutpris300 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
32007
Bokhylla, höjd 200 cm, bredd 90 cm
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
32004
Tore Ahlsén, trädgårdsstolar, 4 st, "Pia", Gärsnäs
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
32008
Slutpris100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
32009
Bokhylla, höjd 200 cm, bredd 60 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
32010
Matmöbel, 5 delar, 80-tal, Skaraborgs Möbelindustri
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
32011
Taklampa, gulmetall/prismor, Ø 44 cm
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
32013
Matta, handknuten, Zageh, 146x106 cm
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
32016
Matta, handknuten, 160x112 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
32017
Gallerimatta, handknuten, 305x79 cm
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
32019
Matta, modern tillverkning, 244 x 158 cm
Slutpris100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
32020
Soffa, tresits, textil, modern tillverkning, längd 202 cm
Slutpris100 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
32014
Matta, handknuten, Bidjar, 302x204 cm
Slutpris850 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
32022
Viola Gråsten, plädar, 3 st, Tidstrand
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
32023
Gammal tvättmaskin, bemålat trä, längd 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 250 SEK
32025
Slutpris100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
32026
Jussi Taipaleenmäki, litografier, 4 st, lösa blad, signerade, numrerade
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
32015
Matta, handknuten, Guldafghan, 192x157 cm
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
31241
Per-Olof Olsson, olja på duk, signerad, 83x67 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
30859
Äldre etsningar, tryck, 4 st, bl. a. Axel Österberg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
30836
Gunnar Nordborg, skulptur, gips, signerad
Slutpris120 SEK
Värdering400 - 500 SEK
31181
Dricksglas, skål, 5 st, bl a Iittala
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
30958
Anders Olson, olja på pannå, signerad, 65x55 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
31151
Oidentifierad konstnär, olja på pannå, signerad, 61x72 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
31279
Bengt Böckman, litografi, E.A., signerad, 34x50 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
30916
Verkstadshandbok, Typ 1 & Typ 2, instruktionsbok, VW 1200
Slutpris120 SEK
Värdering200 - 250 SEK
31245
Erik Sigfrid Persson, akvarell, signerad, 47x44 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
31179
Vaser, ett par, konstmassa, orientaliskt motiv, höjd 24 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
30841
Carl-Ivar Öfverbeck, olja på duk, signerad, 82x62 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
31281
Bengt Böckman, litografi, E.A., signerad, 37x50 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
31239
Oidentifierad konstnär, olja på duk, signerad, 65x60 cm
SlutprisInga bud
Värdering250 - 300 SEK
31225
Hasse Andersson, litografi, provtryck, signerad, 48x40 cm
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
30856
Osvald Schalin, akvarell, signerad, 29x35 cm
SlutprisInga bud
Värdering250 - 300 SEK
31065
Leif Nelson, olja på duk, signerad, 49x57 cm
Slutpris140 SEK
Värdering400 - 500 SEK
31263
Bert Johnny Nilsson, litografi, E.A., signerad, 37x52 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
30854
Hjalmar Lundström, olja på duk, signerad, 55x46 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK