Karljohans Utvalda (14/4)
30997
Yrjö Edelmann, affisch, signerad, 62x44 cm
Slutpris400 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
31020
Ulf Onsberg, litografi, 30/130, signerad, 72x87 cm
Slutpris100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
31021
Ulf Onsberg, litografi, 30/150, signerad, 72x87 cm
Slutpris100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
31022
Pierre Forssell, ljusstakar, ett par, "Profil", Skultuna, 7x7 cm
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
31023
Ägghöna, opalglas, höjd 21 cm
Slutpris120 SEK
Värdering250 - 300 SEK
30998
Yrjö Edelmann, affisch, signerad, 60x80 cm
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
31024
Figurin, katt, Royal Worcester, längd 13 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
31025
Vaser, 3 st, Kähler, Kaiser, Hackefors
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
31035
Lockurna, Kina, 1900-tal, höjd 24,5 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
31037
Kaffeservis, 43 delar, "Musselmalet", helblond, Royal Copenhagen
Slutpris5 600 SEK
Värdering4 500 - 5 000 SEK
31038
Skål, "Musselmalet", helblond, 1018, Royal Copenhagen
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
31003
Matmöbel, bord + 8 st Leksandsstolar
Slutpris850 SEK
Värdering2 500 - 3 000 SEK
31046
Halsband, kedja, 18k guld, vikt 23,1 gram
Slutpris10 100 SEK
Värdering9 000 - 9 500 SEK
31048
Brosch, 18k guld, vikt 3,3 gram
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
31040
Fat, "Musselmalet", helblond, 1041, Royal Copenhagen
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
31049
Brosch, silver, Sven Persson, Simrishamn, 1954
Slutpris550 SEK
Värdering400 - 500 SEK
31059
Armand Rossander, olja på pannå, signerad, 48x70 cm
Slutpris350 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
31060
Roland K Nilsson, olja på duk, signerad, 49x30 cm
Slutpris300 SEK
Värdering500 - 600 SEK
31061
Kurt Losell, olja på duk, signerad, 47x37 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
31055
Filmisar, idolkort, ca 340 st, bl a Floyd Patterson, Marilyn Monroe, Elvis Presley
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
31062
Ivar Morsing, olja på duk, signerad, 20x22,5 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
31065
Leif Nelson, olja på duk, signerad, 49x57 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
31066
Leif Nelson, litografi, 52/80, signerad, 42x51 cm
SlutprisInga bud
Värdering250 - 300 SEK
31067
Leif Nelson, litografi, 52/95, signerad, 42x51 cm
SlutprisInga bud
Värdering250 - 300 SEK
31064
Johan Lundgren, olja på duk, signerad, 89x79 cm
Slutpris2 700 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
31068
Leif Nelson, litografi, 37/135, signerad, 42x51 cm
Slutpris100 SEK
Värdering250 - 300 SEK
31069
Oidentifierad konstnär, blandteknik, signerad, 56x69 cm
Slutpris100 SEK
Värdering600 - 800 SEK
31108
Karin Mobring, fåtöljer, ett par, "Amiral", Ikea
Slutpris5 600 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
31109
Bertil Kaa Hedberg, litografi, 45/190, signerad, 39x45 cm
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
31110
Hans Johnfors, etsning, 77/175, signerad, 42x49 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 250 SEK
31111
Bruno Karlsson, litografi, 129/200, signerad, 63x52 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 250 SEK
31112
Bertil Mauritzon, etsning, 143/160, signerad, 55x63 cm
SlutprisInga bud
Värdering250 - 300 SEK
31063
Evy Låås, olja på pannå, signerad, 38,5x39,5 cm
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
31114
Lockskål, porslin, Rosenthal, Tyskland, längd 16,5 cm
Slutpris180 SEK
Värdering250 - 300 SEK
31115
Krus, Höganäs, Raus, 5 delar, höjd 17 cm och mindre
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 250 SEK
31116
MC-kläder, 6 delar, bl. a. Halvarssons, HJC, m.m.
Slutpris250 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
31117
Jörgen Fogelquist, litografi, 167/185, signerad 44x62 cm
Slutpris120 SEK
Värdering250 - 300 SEK
31118
Mona Seilitz, litografi, 10/100, signerad, 72x103 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 250 SEK
31119
Oidentifierad konstnär, litografi, 30/35, signerad, 63x58 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 250 SEK
31120
Pigtittare, trä, 1900-tal, höjd 69 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 250 SEK
31123
Kaffeservis, 44 delar, "Victoriana Rose", Paragon, England
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
31121
Richard Björklund, olja på duk, signerad, 63x78 cm
Slutpris3 900 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
31127
Karin Mobring, serveringsvagn, "Novita", Ikea
Slutpris200 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
31124
Roj Friberg, litografi, signerad, 108x77 cm
Slutpris1 800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
31128
Bengt Böckman, litografi, HC, signerad, 50x69 cm
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
31125
Toalettbord & stolar, 4 delar, björk, 1900-talets första hälft
Slutpris6 600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
31126
Fåtöljer, ett par, trä/skinn, 70-tal, G Möbel
Slutpris1 400 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
31130
Arvid Widerberg, litografi, HC, signerad, 82x66 cm
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK