Karljohans Utvalda (1/2)
Visning - Måndag 13-19, tisdag 13-18, onsdag 13-18, fredag 9-13
- Konst och grafikRensa filter

45357
Oidentifierad konstnär, akryl på papp, signerad, 50x70 cm
Startbud100 SEK
Värdering300 - 400 SEK

45358
Oidentifierad konstnär, olja på duk, signerad, 48x39 cm
Startbud100 SEK
Värdering300 - 400 SEK

45359
Oidentifierad konstnär, olja på pannå, signerad, 41x50 cm
Aktuellt bud100 SEK
Värdering250 - 300 SEK

45360
Oidentifierad konstnär, olja på pannå, signerad, 31x40 cm
Aktuellt bud100 SEK
Värdering250 - 300 SEK

45361
Oidentifierad konstnär, olja på pannå, signerad, 39x49 cm
Aktuellt bud100 SEK
Värdering250 - 300 SEK

45384
Gustav Rudberg, litografi, 125/250, signerad, 54x51 cm
Startbud100 SEK
Värdering300 - 400 SEK

45385
Jacques Zadig, kolteckning, signerad, 71x55 cm
Startbud100 SEK
Värdering300 - 400 SEK

45386
Jacques Zadig, kolteckning, porträtt, signerad, daterad -52, 52 x 60 cm
Startbud100 SEK
Värdering300 - 400 SEK

45387
Eskil Skans, olja på pannå, signerad, 59x52 cm
Startbud100 SEK
Värdering200 - 250 SEK

45464
Harald Sjövall, affisch, "Uarda", 54x55 cm
Aktuellt bud100 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK

45485
Ikoner, 6 st, bl a Ryssland, 35x26 cm och mindre
Startbud100 SEK
Värdering300 - 400 SEK

45540
Gerhard Wihlborg, olja på pannå, signerad, 61x37 cm
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK

45542
Oidentifierad konstnär, olja på duk, signerad, 44x36 cm
Startbud100 SEK
Värdering300 - 400 SEK

45543
Rolf Lembke, litografi, 82/300, signerad, 61x61 cm
Aktuellt bud120 SEK
Värdering300 - 400 SEK

45544
Bertil Landelius, gouache, signerad, 57 x 53 cm
Startbud100 SEK
Värdering300 - 400 SEK

45545
Lars Norrman, litografi, 349/360, signerad, 52x42 cm
Aktuellt bud100 SEK
Värdering250 - 300 SEK

45546
Georg Nilsson, gravyr, signerad, 36x40 cm
Startbud100 SEK
Värdering250 - 300 SEK

45547
Erik Brandt, olja på pannå, signerad, 49 x 45 cm
Startbud100 SEK
Värdering200 - 300 SEK

45548
Arthur Nilsson, teckning, signerad, daterad -61, 45 x 44 cm
Startbud100 SEK
Värdering250 - 300 SEK

45549
Abraham Krol, etsning, 14/60, signerad, 57x50 cm
Startbud100 SEK
Värdering250 - 300 SEK

45550
Arne Aspelin, olja på pannå, signerad, 36 x 31 cm
Startbud100 SEK
Värdering200 - 250 SEK

45551
Isaac Grünewwald, (e.), tryck, 56x45 cm
Startbud100 SEK
Värdering200 - 250 SEK

45552
Gideon Isaksson, olja på duk, "Andalusien", signerad, 65 x 39 cm
Startbud100 SEK
Värdering200 - 250 SEK

45553
Paul Gerhard, litografi, signerad, numrerad 4/10, 45 x 38 cm
Startbud100 SEK
Värdering250 - 300 SEK

45575
Richardis Sörvik, olja på duk, hundporträtt, "Champ Liliencrons Puk", signerad, 36 x 42 cm
Aktuellt bud350 SEK
Värdering2 000 - 2 200 SEK

45576
Richardis Sörvik, olja på duk, hundporträtt, "Champ Liliencrons Pat", signerad, 44 x 38 cm
Aktuellt bud300 SEK
Värdering2 000 - 2 200 SEK

45625
Willy Nilsson, olja på duk, "Stora Gråbrödersgatan Lund", signerad, 40 x 48 cm
Startbud100 SEK
Värdering300 - 400 SEK

45626
Margareta Carlstedt, träsnitt, signerad, numrerad 46/300, 42 x 38 cm
Startbud100 SEK
Värdering300 - 400 SEK

45627
Margareta Carlstedt, träsnitt, signerad, numrerad 125/160, 43 x 46 cm
Startbud100 SEK
Värdering300 - 400 SEK

45632
Torbjörn Birch, litografi, signerad, numrerad 3/80, 52 x 72 cm
Startbud100 SEK
Värdering200 - 250 SEK

45634
Orientaliskt tryck, 67 x 67 cm
Startbud100 SEK
Värdering250 - 300 SEK

45650
Johan Lundgren, litografi, signerad, numrerad, 39 x 32 cm
Startbud100 SEK
Värdering300 - 400 SEK

45713
Torbjörn Birch, litografier, 3 st, signerade, numrerade, 24 x 32 cm
Startbud100 SEK
Värdering300 - 400 SEK

45733
Oidentifierad konstnär, blandteknik, signerad "P Hansen", 112x124 cm
Aktuellt bud140 SEK
Värdering300 - 400 SEK

45763
Jussi Taipaleenmäki, litografier, 3 st, numrerade, signerade
Aktuellt bud100 SEK
Värdering250 - 300 SEK

45764
Jussi Taipaleenmäki, litografi, signerad, 90x64 cm
Startbud100 SEK
Värdering200 - 250 SEK

45765
Kent Wahlbeck, handkolorerad litografi, X/90, signerad, 61x78 cm
Startbud100 SEK
Värdering150 - 200 SEK

45766
Kent Wahlbeck, färgserigrafi, X/12, signerad, 42x60 cm
Startbud100 SEK
Värdering200 - 250 SEK

45768
Jussi Taipaleenmäki, litografi, signerad, 64x60 cm
Aktuellt bud100 SEK
Värdering200 - 250 SEK

45215
Oidentifierad konstnär, olja på pannå, signerad, 35x45 cm
Startbud100 SEK
Värdering250 - 300 SEK

45218
Pompeo Girolamo Batoni, (e.), canvastryck, 50x62 cm
Startbud100 SEK
Värdering200 - 300 SEK