Karljohans Utvalda (5/3)

Karljohans Utvalda (5/3)
Fåtöljer, ett par, trä/textil, 50-tal_5a_8db138686318205_lg.jpeg
21640
Fåtöljer, ett par, trä/textil, 50-tal
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Mynningsladdare, slaglås, Tower, GR med krona, 1800-tal_2a_8db125f4e52e913_lg.jpeg
21289
Mynningsladdare, slaglås, Tower, GR med krona, 1800-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Bertil Gadö, olja på pannå, signerad, 77x68 cm_3a_8db132c25f42d4a_lg.jpeg
21638
Bertil Gadö, olja på pannå, signerad, 77x68 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Väggur, s.k. Leija-ur, intarsia, 18/1900-tal_1a_8db125f79e11606_lg.jpeg
21226
Väggur, s.k. Leija-ur, intarsia, 18/1900-tal
Slutpris140 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Martin Johan Tengberg, olja på duk, signerad, 77x59 cm_4a_8db132c3766274e_lg.jpeg
21639
Martin Johan Tengberg, olja på duk, signerad, 77x59 cm
SlutprisInga bud
Värdering250 - 300 SEK
Junghans, väggklocka, porslin, 60-tal_8a_8db1386c221e9d2_lg.jpeg
21643
Junghans, väggklocka, porslin, 60-tal
Slutpris200 SEK
Värdering150 - 250 SEK
Bordslampa, metall, 50/60-tal_9a_8db1386db7dc0e0_lg.jpeg
21644
Bordslampa, metall, 50/60-tal
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Skål, vas, Bo Fajans, Curt M Addin_10a_8db1386fd729a83_lg.jpeg
21645
Skål, vas, Bo Fajans, Curt M Addin
Slutpris180 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Fredrik Rohde, tryck, signerad, 56x51 cm_11a_8db132c71dfa6d2_lg.jpeg
21680
Fredrik Rohde, tryck, signerad, 56x51 cm
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ulla Procopé, servis, 34 delar, "Ruska", Arabia_13a_8db138719164a21_lg.jpeg
21682
Ulla Procopé, servis, 34 delar, "Ruska", Arabia
Slutpris400 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Hertha Bengtson, servis, 40 delar, "Koka", Rörstrand_14a_8db13873d09d3e5_lg.jpeg
21683
Hertha Bengtson, servis, 40 delar, "Koka", Rörstrand
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Servis, 48 delar, "Berry", Rörstrand_15a_8db10cbaf127b53_lg.jpeg
21684
Servis, 48 delar, "Berry", Rörstrand
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Tapio Wirkkala, servis, 21 delar, "Ultima Thule", Iittala_16a_8db13876c9f1f11_lg.jpeg
21685
Tapio Wirkkala, servis, 21 delar, "Ultima Thule", Iittala
Slutpris550 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Vägglampetter, ett par, koppar_17a_8db13878e105eb2_lg.jpeg
21686
Vägglampetter, ett par, koppar
SlutprisInga bud
Värdering200 - 250 SEK
Karl Gustaf Lindesvärd, taklampa, funkis, 30-tal, Ø 34 cm_19a_8db1387cc13a7d4_lg.jpeg
21689
Karl Gustaf Lindesvärd, taklampa, funkis, 30-tal, Ø 34 cm
Slutpris2 500 SEK
Värdering2 000 - 2 200 SEK
Teservis, 23 delar, Kunsthandwerk Austria, Österrike_18a_8db13879da311cf_lg.jpeg
21688
Teservis, 23 delar, Kunsthandwerk Austria, Österrike
Slutpris160 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Tekanna, majolika, Rörstrand, höjd 15 cm_23a_8db13886332d99a_lg.jpeg
21695
Tekanna, majolika, Rörstrand, höjd 15 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 250 SEK
Spegel, modern tillverkning, 94x42 cm_6a_8db10e8e14e0e35_lg.jpeg
21641
Spegel, modern tillverkning, 94x42 cm
Slutpris650 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Gabriel Burmeister, vas, 1900-talets första hälft, höjd 16,5 cm_25a_8db1388875f02aa_lg.jpeg
21697
Gabriel Burmeister, vas, 1900-talets första hälft, höjd 16,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering250 - 300 SEK
Skål, brons, Ø 16,5 cm, höjd 5,5 cm_26a_8db1388a00c0776_lg.jpeg
21698
Skål, brons, Ø 16,5 cm, höjd 5,5 cm
Slutpris120 SEK
Värdering250 - 300 SEK
Ewald Dahlskog, Bo Fajans, vas, "Lava", höjd 17 cm_24a_8db1388723ba6ff_lg.jpeg
21696
Ewald Dahlskog, Bo Fajans, vas, "Lava", höjd 17 cm
Slutpris100 SEK
Värdering250 - 300 SEK
Roland K Nilsson, färglitografi, 65/250, signerad, 51x71 cm_27a_8db132e6f26cf13_lg.jpeg
21699
Roland K Nilsson, färglitografi, 65/250, signerad, 51x71 cm
Slutpris180 SEK
Värdering250 - 300 SEK
Koppargryta, Wassbergs, Borås, Ø 35 cm_28a_8db1388b4302457_lg.jpeg
21700
Koppargryta, Wassbergs, Borås, Ø 35 cm
Slutpris160 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Tomtar, 2 st, äldre, Gräfenroda, Tyskland_29a_8db1388c6c588ad_lg.jpeg
21701
Tomtar, 2 st, äldre, Gräfenroda, Tyskland
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matta, handknuten, Hosseinabad, 215x118 cm_30a_8db1388e27e3a5b_lg.jpeg
21702
Matta, handknuten, Hosseinabad, 215x118 cm
Slutpris650 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Karl Gustaf Lindesvärd, taklampa, funkis, 30-tal, Ø 26,5 cm_22a_8db13884abb9d48_lg.jpeg
21692
Karl Gustaf Lindesvärd, taklampa, funkis, 30-tal, Ø 26,5 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Matta, handknuten, Beluch, Afghanistan, 146x81 cm_31a_8db1388f4ea0054_lg.jpeg
21703
Matta, handknuten, Beluch, Afghanistan, 146x81 cm
Slutpris140 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Anders Emgård, olja på duk, signerad, 87x57 cm_33a_8db133fd4528605_lg.jpeg
21705
Anders Emgård, olja på duk, signerad, 87x57 cm
Slutpris5 500 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Sabelbajonett, m/1860, Preussen, längd 67 cm_34a_8db138917cdbe90_lg.jpeg
21706
Sabelbajonett, m/1860, Preussen, längd 67 cm
Slutpris4 200 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Karl Gustaf Lindesvärd, taklampa, funkis, 30-tal, Ø 34 cm_20a_8db13881f23fd5d_lg.jpeg
21690
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 000 - 2 200 SEK
Georg Jensen, årsskedar, 8 st, förgyllt silver, med askar_35a_8db13893eb917f5_lg.jpeg
21707
Georg Jensen, årsskedar, 8 st, förgyllt silver, med askar
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Sidobord, teak, 50/60-tal_7a_8db1389965d8721_lg.jpeg
21642
Sidobord, teak, 50/60-tal
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Albert Kruger, olja på pannå, signerad, 71x61 cm_32a_8db134013a65c24_lg.jpeg
21704
Albert Kruger, olja på pannå, signerad, 71x61 cm
Slutpris300 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Bertil Vallien, vinglas, 3 st, "Chateau", Kosta Boda_38a_8db1389c46b14e0_lg.jpeg
21710
Bertil Vallien, vinglas, 3 st, "Chateau", Kosta Boda
Slutpris160 SEK
Värdering150 - 200 SEK
Karl Gustaf Lindesvärd, taklampa, funkis, 30-tal, Ø 34 cm_12a_8db13880355f530_lg.jpeg
21681
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 000 - 2 200 SEK
Servis, 6 delar, "Kosmos", Arabia_39a_8db1389dde620d6_lg.jpeg
21711
Servis, 6 delar, "Kosmos", Arabia
Slutpris200 SEK
Värdering250 - 300 SEK
Nils Marcus, olja på pannå, signerad, 36x27 cm_40a_8db132eb70fb457_lg.jpeg
21712
Nils Marcus, olja på pannå, signerad, 36x27 cm
SlutprisInga bud
Värdering250 - 300 SEK
Börge Mogensen, stolar, 4 st, "Öresund", Karl Andersson & Söner_36a_8db13897a19fa3e_lg.jpeg
21708
Börge Mogensen, stolar, 4 st, "Öresund", Karl Andersson & Söner
Slutpris5 500 SEK
Värdering2 500 - 3 000 SEK
Orientaliskt, 2 delar, mässing, höjd ca 38 cm och mindre_41a_8db1389f3ba45f8_lg.jpeg
21713
Orientaliskt, 2 delar, mässing, höjd ca 38 cm och mindre
Slutpris140 SEK
Värdering250 - 300 SEK
Virgil Abloh x Ikea, matbord, "Markerad"_37a_8db1389b0892c65_lg.jpeg
21709
Virgil Abloh x Ikea, matbord, "Markerad"
Slutpris500 SEK
Värdering1 400 - 1 500 SEK
Per Lilliengren, skål, höjd 10 cm_43a_8db138a27d49799_lg.jpeg
21715
Per Lilliengren, skål, höjd 10 cm
Slutpris100 SEK
Värdering250 - 300 SEK
Vas, Kina, höjd 25 cm_44a_8db138a32418072_lg.jpeg
21716
Vas, Kina, höjd 25 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 250 SEK
Damur, R Jaquet, 14k guld, vikt 29,2 gram_42a_8db138a1446c63f_lg.jpeg
21714
Damur, R Jaquet, 14k guld, vikt 29,2 gram
Slutpris6 500 SEK
Värdering5 000 - 5 500 SEK
Gräddkannor, ett par, Danmark, 1940-tal_46a_8db138a5e4b77fe_lg.jpeg
21718
Gräddkannor, ett par, Danmark, 1940-tal
SlutprisInga bud
Värdering150 - 200 SEK
Pennor, 5 st, Parker, med askar_47a_8db138a783678c0_lg.jpeg
21719
Pennor, 5 st, Parker, med askar
Slutpris250 SEK
Värdering150 - 200 SEK
Skålar, 2 st, Walterglas, högsta 12,5 cm_48a_8db138a84b4b6d3_lg.jpeg
21720
Skålar, 2 st, Walterglas, högsta 12,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 250 SEK
Dukar, tabletter, 9 st, Ekelund_49b_8db10d0d087524d_lg.jpeg
21721
Dukar, tabletter, 9 st, Ekelund
Slutpris180 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kaffeservis, 51 delar, Eisenbach_50a_8db138ad26b3539_lg.jpeg
21722
Kaffeservis, 51 delar, Eisenbach
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK