Karljohans Utvalda (2/4)

Karljohans Utvalda (2/4)
Tallrikar, 2 st, famille rose, Kina, 1700-tal_23430a_8db26ec50428197_lg.jpeg
23430
Tallrikar, 2 st, famille rose, Kina, 1700-tal
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstakar, 5 st, mässing, höjd 18,5 cm_23431a_8db26ec623cb4b5_lg.jpeg
23431
Ljusstakar, 5 st, mässing, höjd 18,5 cm
Slutpris160 SEK
Värdering300 - 500 SEK
Trämått, 2 st, 5 liter och 1 liter_23432a_8db26ec97776d34_lg.jpeg
23432
Trämått, 2 st, 5 liter och 1 liter
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ljusstakar, ett par, Scandia Malm, höjd 11,5 cm_23429a_8db26eba4b6c59f_lg.jpeg
23429
Ljusstakar, ett par, Scandia Malm, höjd 11,5 cm
Slutpris140 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Royal Copenhagen, porslin, jugend, 2477, diameter 11 cm_23433a_8db26ebea9acf26_lg.jpeg
23433
Royal Copenhagen, porslin, jugend, 2477, diameter 11 cm
Slutpris180 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Små flaskor, 2 st, bl a Dresden, högsta 11,5 cm_23434a_8db26ebc041f45b_lg.jpeg
23434
Små flaskor, 2 st, bl a Dresden, högsta 11,5 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Tennplunta, kittel, 3 delar, bl a 1800-tal_23435a_8db26eb661a8d03_lg.jpeg
23435
Tennplunta, kittel, 3 delar, bl a 1800-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Laggkärl, kaffeburk, högsta 31 cm_23436a_8db26e0c0bb49c3_lg.jpeg
23436
Laggkärl, kaffeburk, högsta 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Flintredskap, yxa, längd 14,5 cm_23437a_8db26ebf7b3613a_lg.jpeg
23437
Flintredskap, yxa, längd 14,5 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Apoteksflaskor, 5 st, högsta 19 cm_23439a_8db26eda3d6dd61_lg.jpeg
23439
Apoteksflaskor, 5 st, högsta 19 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Anders Pehrson, bordslampa, "Tuben", Ateljé Lyktan_23440a_8db28604c025440_lg.jpeg
23440
Anders Pehrson, bordslampa, "Tuben", Ateljé Lyktan
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Damarmbandsur, 14k, 21 mm_23443a_8db26d0ac56889d_lg.jpeg
23443
Damarmbandsur, 14k, 21 mm
Slutpris750 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Pennor, 7 st, bl a reservoarpennor_23444a_8db26d022ff9e85_lg.jpeg
23444
Pennor, 7 st, bl a reservoarpennor
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Reservoarpennor, 2 st, Mont Blanc, Monte Rosa, 14k spets_23445a_8db26d02d7a3927_lg.jpeg
23445
Reservoarpennor, 2 st, Mont Blanc, Monte Rosa, 14k spets
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Puderdosa, silver_23446a_8db26d00543b630_lg.jpeg
23446
Puderdosa, silver
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Fat, lockburk, 4 delar, bl a Rörstrand, Yngve Blixt_23438a_8db26e07f52c412_lg.jpeg
23438
Fat, lockburk, 4 delar, bl a Rörstrand, Yngve Blixt
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kaffe/teskedar, 8 st, silver, vikt 84 gram_23447a_8db26cf8f969447_lg.jpeg
23447
Kaffe/teskedar, 8 st, silver, vikt 84 gram
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hatthylla, gulmetall, 70/80-tal, bredd 120 cm_23448a_8db27bc336254dd_lg.jpeg
23448
Hatthylla, gulmetall, 70/80-tal, bredd 120 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 250 SEK
Taklampa, gulmetall/prismor, 1900-tal, Ø 50 cm_23449a_8db28ab940fc530_lg.jpeg
23449
Taklampa, gulmetall/prismor, 1900-tal, Ø 50 cm
Slutpris120 SEK
Värdering250 - 300 SEK
Brosch, örhängen, Ulrich, Danmark, sterlingsilver_23452a_8db26cefd93e880_lg.jpeg
23452
Brosch, örhängen, Ulrich, Danmark, sterlingsilver
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Aftonväska, textil, mässing_23453a_8db26ece43a3b1b_lg.jpeg
23453
Aftonväska, textil, mässing
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Brosch, stora riksvapnet, förgylld mässing och emalj_23454a_8db26d0bd74c829_lg.jpeg
23454
Brosch, stora riksvapnet, förgylld mässing och emalj
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Hattnålar, mosaikarbeten, äldre läsglasögon_23455a_8db28abd6cf2d4f_lg.jpeg
23455
Hattnålar, mosaikarbeten, äldre läsglasögon
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bijouterier, m.m, bl a silver, ett parti_23457a_8db26cd0142acc5_lg.jpeg
23457
Bijouterier, m.m, bl a silver, ett parti
Slutpris550 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lampkrona, jugend, 1900-tal, höjd_23458a_8db26ea2f2adbe9_lg.jpeg
23458
Lampkrona, jugend, 1900-tal, höjd
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Manfred Stubhann, halsband, silver_23451a_8db26cede3b1ec7_lg.jpeg
23451
Manfred Stubhann, halsband, silver
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Matta, Baca, 180x90 cm_23459a_8db279d9cc554c0_lg.jpeg
23459
Matta, Baca, 180x90 cm
Slutpris180 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Broscher, 3 st_23456a_8db26cf1c30a801_lg.jpeg
23456
Broscher, 3 st
Slutpris180 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Dukar, större, 2 st, bomull, mönstrade_23460a_8db26e06487e0bf_lg.jpeg
23460
Dukar, större, 2 st, bomull, mönstrade
Slutpris180 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bengt Orup, färglitografi, 142/200, signerad, 37x46 cm_23463a_8db26ef5d6180fa_lg.jpeg
23463
Bengt Orup, färglitografi, 142/200, signerad, 37x46 cm
Slutpris200 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Ljusstakar, 5 st, nysilver, JLH_23450a_8db26eccbcd5e76_lg.jpeg
23450
Ljusstakar, 5 st, nysilver, JLH
Slutpris900 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Serveringsbestick m.m, nysilver, bl. a. nysilver_23471a_8db28ac05a9ac61_lg.jpeg
23471
Serveringsbestick m.m, nysilver, bl. a. nysilver
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Klocka & barometer, Pilot Marine, mässing/teak_23472a_8db27c4c6be22f4_lg.jpeg
23472
Klocka & barometer, Pilot Marine, mässing/teak
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bestickuppsättning, 70 delar, "Göta Barock", nysilver_23464a_8db26e0276624a8_lg.jpeg
23464
Bestickuppsättning, 70 delar, "Göta Barock", nysilver
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Jozeph Forakis, taklampor, ett par, "Havana", Foscarini, Italien_23474a_8db26e2cd467898_lg.jpeg
23474
Jozeph Forakis, taklampor, ett par, "Havana", Foscarini, Italien
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Karaffer, med glas, 7 delar, högsta 22 cm_23476a_8db26e727a9059e_lg.jpeg
23476
Karaffer, med glas, 7 delar, högsta 22 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Lockburk, Rosenthal, 10x10 cm, höjd ca 5,5 cm_23477a_8db26edbb90a0c0_lg.jpeg
23477
Lockburk, Rosenthal, 10x10 cm, höjd ca 5,5 cm
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Erik Höglund, bringare, Boda, höjd 17 cm_23478a_8db26eddf4aeb8e_lg.jpeg
23478
Erik Höglund, bringare, Boda, höjd 17 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 500 SEK
Kopparföremål, 5 delar, största diameter 44 cm_23479a_8db26da293194ba_lg.jpeg
23479
Kopparföremål, 5 delar, största diameter 44 cm
Slutpris100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ove Vaksberg, serigrafi, 237/299, signerad, 67x45 cm_23473a_8db27c39e061cdf_lg.jpeg
23473
Ove Vaksberg, serigrafi, 237/299, signerad, 67x45 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Äldre svenskt porslin, 22 delar, Gustavsberg, Rörstrand, Gefle, m.m._23481a_8db27a11a8dae5e_lg.jpeg
23481
Äldre svenskt porslin, 22 delar, Gustavsberg, Rörstrand, Gefle, m.m.
Slutpris100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Joy Egnel, etsning, 1/50, signerad, 61x52 cm_23484a_8db27caad0c4fde_lg.jpeg
23484
Joy Egnel, etsning, 1/50, signerad, 61x52 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Jukka Vänttinen, etsning, 58/150, signerad, 68x41 cm_23486a_8db27c457dde9ef_lg.jpeg
23486
Jukka Vänttinen, etsning, 58/150, signerad, 68x41 cm
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Hylla, vägghängd, med glashyllor och speglar_23483a_8db27be13ad68f9_lg.jpeg
23483
Hylla, vägghängd, med glashyllor och speglar
Slutpris550 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Cai Selander, akvarellerad etsning, "Jag- en europé", signerad, numrerad 9/150_23487a_8db26f0e698cee5_lg.jpeg
23487
Cai Selander, akvarellerad etsning, "Jag- en europé", signerad, numrerad 9/150
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Evy Låås, litografi, "Kopp utan öra", 119/325, signerad, 48x44 cm_23488a_8db26f149a120e0_lg.jpeg
23488
Evy Låås, litografi, "Kopp utan öra", 119/325, signerad, 48x44 cm
SlutprisInga bud
Värdering150 - 200 SEK
Koppar och nickelmynt, parti, ca 5,5 kg_23485a_8db26edf3e698c0_lg.jpeg
23485
Koppar och nickelmynt, parti, ca 5,5 kg
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Åke W Hansson, etsning, signerad, numrerad 112/150_23489a_8db26f16933bf2f_lg.jpeg
23489
Åke W Hansson, etsning, signerad, numrerad 112/150
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK