Karljohans Utvalda (2/4)
Varannan söndag klubbar vi vårt urval av möbler, konst, belysning, keramik och glas - och mycket annat!
Visning - Måndag 12-19, tisdag 12-18, onsdag 12-18, fredag 9-13
Kortast tid kvar
23430
Tallrikar, 2 st, famille rose, Kina, 1700-tal
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
23431
Ljusstakar, 5 st, mässing, höjd 18,5 cm
Slutpris160 SEK
Värdering300 - 500 SEK
23432
Trämått, 2 st, 5 liter och 1 liter
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
23429
Ljusstakar, ett par, Scandia Malm, höjd 11,5 cm
Slutpris140 SEK
Värdering300 - 400 SEK
23433
Royal Copenhagen, porslin, jugend, 2477, diameter 11 cm
Slutpris180 SEK
Värdering300 - 400 SEK
23434
Små flaskor, 2 st, bl a Dresden, högsta 11,5 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
23435
Tennplunta, kittel, 3 delar, bl a 1800-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
23436
Laggkärl, kaffeburk, högsta 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
23437
Flintredskap, yxa, längd 14,5 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
23439
Apoteksflaskor, 5 st, högsta 19 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
23440
Anders Pehrson, bordslampa, "Tuben", Ateljé Lyktan
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
23443
Damarmbandsur, 14k, 21 mm
Slutpris750 SEK
Värdering600 - 800 SEK
23444
Pennor, 7 st, bl a reservoarpennor
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
23445
Reservoarpennor, 2 st, Mont Blanc, Monte Rosa, 14k spets
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
23446
Puderdosa, silver
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
23438
Fat, lockburk, 4 delar, bl a Rörstrand, Yngve Blixt
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
23447
Kaffe/teskedar, 8 st, silver, vikt 84 gram
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
23448
Hatthylla, gulmetall, 70/80-tal, bredd 120 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 250 SEK
23449
Taklampa, gulmetall/prismor, 1900-tal, Ø 50 cm
Slutpris120 SEK
Värdering250 - 300 SEK
23452
Brosch, örhängen, Ulrich, Danmark, sterlingsilver
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
23453
Aftonväska, textil, mässing
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
23454
Brosch, stora riksvapnet, förgylld mässing och emalj
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
23455
Hattnålar, mosaikarbeten, äldre läsglasögon
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
23457
Bijouterier, m.m, bl a silver, ett parti
Slutpris550 SEK
Värdering400 - 500 SEK
23458
Lampkrona, jugend, 1900-tal, höjd
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
23451
Manfred Stubhann, halsband, silver
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
23459
Matta, Baca, 180x90 cm
Slutpris180 SEK
Värdering300 - 400 SEK
23456
Broscher, 3 st
Slutpris180 SEK
Värdering200 - 300 SEK
23460
Dukar, större, 2 st, bomull, mönstrade
Slutpris180 SEK
Värdering300 - 400 SEK
23463
Bengt Orup, färglitografi, 142/200, signerad, 37x46 cm
Slutpris200 SEK
Värdering600 - 800 SEK
23450
Ljusstakar, 5 st, nysilver, JLH
Slutpris900 SEK
Värdering300 - 400 SEK
23471
Serveringsbestick m.m, nysilver, bl. a. nysilver
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
23472
Klocka & barometer, Pilot Marine, mässing/teak
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
23464
Bestickuppsättning, 70 delar, "Göta Barock", nysilver
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
23474
Jozeph Forakis, taklampor, ett par, "Havana", Foscarini, Italien
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
23476
Karaffer, med glas, 7 delar, högsta 22 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
23477
Lockburk, Rosenthal, 10x10 cm, höjd ca 5,5 cm
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
23478
Erik Höglund, bringare, Boda, höjd 17 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 500 SEK
23479
Kopparföremål, 5 delar, största diameter 44 cm
Slutpris100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
23473
Ove Vaksberg, serigrafi, 237/299, signerad, 67x45 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
23481
Äldre svenskt porslin, 22 delar, Gustavsberg, Rörstrand, Gefle, m.m.
Slutpris100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
23484
Joy Egnel, etsning, 1/50, signerad, 61x52 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
23486
Jukka Vänttinen, etsning, 58/150, signerad, 68x41 cm
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 600 SEK
23483
Hylla, vägghängd, med glashyllor och speglar
Slutpris550 SEK
Värdering300 - 400 SEK
23487
Cai Selander, akvarellerad etsning, "Jag- en europé", signerad, numrerad 9/150
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
23488
Evy Låås, litografi, "Kopp utan öra", 119/325, signerad, 48x44 cm
SlutprisInga bud
Värdering150 - 200 SEK
23485
Koppar och nickelmynt, parti, ca 5,5 kg
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
23489
Åke W Hansson, etsning, signerad, numrerad 112/150
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.