Karljohans Utvalda (2/4)
23490
Nils Artur Nilsson, färglitografi, signerad, numrerad 208/225
Slutpris140 SEK
Värdering500 - 700 SEK
23491
Oidentifierad konstnär, etsning, "Balans", signerad, numrerad 67/100
Slutpris180 SEK
Värdering200 - 300 SEK
23492
Sven Erik Lund, olja på duk, signerad
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
23494
Matta, Bokhara, handknuten, 183x128 cm
Slutpris250 SEK
Värdering500 - 700 SEK
23495
Monica Backström, svampar, 3 st, Boda, högsta 18 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering500 - 700 SEK
23496
Tore Nilsson, olja på duk, signerad, 43x35 cm
Slutpris160 SEK
Värdering500 - 600 SEK
23480
Ingegerd Silow, rölakan, "Klockranka", 250x170 cm
Slutpris4 600 SEK
Värdering3 000 - 3 500 SEK
23493
Rörtänger, 3 st, bl. a. Bahco, längsta 63 cm
Slutpris120 SEK
Värdering200 - 300 SEK
23497
Sigfrid Bengtsson, olja på duk, signerad, 33x41 cm
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
23499
Bengt Ossler, olja på duk, signerad, 41x35 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
23500
Hedvig Skarstedt, olja på pannå, signerad, 41x34 cm
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
23498
Nils-Folke Knafve, olja på pannå, signerad, 41x33 cm
Slutpris750 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
23502
Hans Ripa, olja på duk, signerad, 50x58 cm
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
23503
Bengt Orup, litografier, 4 st, 156/200, signerade, 104x32 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
23504
Jörgen Fogelquist, litografi, 10/250, signerad, 75x57 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
23505
Leopold Fare, litografi, 146/150, signerad, 62x80 cm
Slutpris140 SEK
Värdering300 - 400 SEK
23506
Stort parti mynt, mestadels koppar, ca 18 kg
Slutpris550 SEK
Värdering500 - 700 SEK
23507
Oidentifierad konstnär, olja på duk, signerad, 51x41 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 250 SEK
23508
Walter Liljenberg, olja på duk, signerad, 103x45 cm
Slutpris140 SEK
Värdering250 - 300 SEK
23510
Tedde Rhodin, olja på duk, signerad, 65x55 cm
SlutprisInga bud
Värdering250 - 300 SEK
23501
Barbro Bäckström, relief, "Sovare", 40/1000, 22x16 cm
Slutpris200 SEK
Värdering500 - 600 SEK
23509
Svenska silvermynt, ca 4,2 kg, bl a 469 st 1 kr
Slutpris9 000 SEK
Värdering4 500 - 5 000 SEK
23520
Ljuskrona, gulmetall/prismor, 1900-tal, höjd 82 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering500 - 600 SEK
23515
Fickur, 3 st, silver, Ø 51 mm och mindre
Slutpris300 SEK
Värdering250 - 300 SEK
23519
Mat-, Kaffe- & Teservis, Rosenthal, "Maria", 127 delar
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 000 - 2 500 SEK
23523
Nils Thorsson, jubileumsmugg, 1775-1975, Royal Copenhagen
Slutpris250 SEK
Värdering250 - 300 SEK
23524
Bertil Vallien, skål, signerad, Boda, höjd 11,5 cm
Slutpris200 SEK
Värdering250 - 300 SEK
23521
Porslinsdocka, Armand Marseille, ca 40-tal, Tyskland
Slutpris350 SEK
Värdering250 - 300 SEK
23525
Bertil Vallien, Ulrica Hydman-Vallien, vaser, 2 st, höjd 17 cm och mindre
Slutpris140 SEK
Värdering250 - 300 SEK
23526
Gunnar Hansson, figuriner, ett par, fåglar, höjd 7 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
23527
Vaxsljusstake, mässing, tidigt 1900-tal, höjd 21 cm
Slutpris120 SEK
Värdering400 - 500 SEK
23528
Keramikskulpturer, äpplen, ett par, signerade, höjd 7 cm
Slutpris180 SEK
Värdering250 - 300 SEK
23529
Karl-Erik Torssell, lampett, "Kungalampetten", mässing, Ø 21 cm
Slutpris2 500 SEK
Värdering2 000 - 2 500 SEK
23522
Årsmuggar, 8 st, Royal Copenhagen Fajance, 1970-1977
Slutpris750 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
23532
Leksaksbil, Volvo Amazon, Tekno, Danmark
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
23533
Leksaksbil, Volvo PV 544, Tekno, Danmark
Slutpris300 SEK
Värdering500 - 600 SEK
23537
Väggljusstake, smide, modern tillverkning, höjd 41 cm
Slutpris120 SEK
Värdering250 - 300 SEK
23538
Myntkassetter, 14 st, svenska ocirkulerade mynt
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
23539
Leksaksbil, Arnold Candidat, Tyskland, längd 25 cm
Slutpris250 SEK
Värdering500 - 600 SEK
23540
Leksaksbil, bärgningsbil, "Commer", Dinky Toys, England
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 250 SEK
23543
Leksaksbil, lastbil, Yonezawa, Japan, längd 32 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 250 SEK
23544
Träfigur, Andersen Furniture, Danmark, höjd 11 cm
Slutpris100 SEK
Värdering150 - 200 SEK
23549
Skulpturer, 2 st, ägg, Scandia Present, högsta 20 cm
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
23550
Telefon, 1900-tal, Köpenhamn, K.T.A.S.
Slutpris180 SEK
Värdering300 - 400 SEK
23551
Äldre tåglykta, höjd 39 cm
Slutpris120 SEK
Värdering300 - 400 SEK
23518
Glasservis, 59 delar, art deco, Boda
Slutpris1 400 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
23553
Skrivmaskin, Underwood, Champion, tidigt 1900-tal
Slutpris160 SEK
Värdering200 - 300 SEK
23555
Dekorationsvärja, med balja, längd 100 cm
Slutpris600 SEK
Värdering200 - 300 SEK